Lepszy rydz niż nic – z takiego założenia wychodzi większość kaliszan, którzy mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego. 1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Do końca września w całym kraju wpłynęło prawie 200 tys. wniosków o emeryturę w związku z obniżonym wiekiem emerytalnym, z czego tylko 44 tys. wniosków to wnioski osób aktywnych zawodowo. Na podstawie przeprowadzanych przez doradców emerytalnych ankiet wynika, że 20 procent osób chce odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę na później, 30 procent nie podjęło jeszcze decyzji, a 50 procent planuje skorzystać z uprawnień do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. - Na terenie Inspektoratu ZUS w Kaliszu osób, które mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego jest 2 128, a 1061 z nich złożyło wniosek o emeryturę, co stanowi prawie 50 procent uprawnionych – informuje nas Marlena Nowicka, rzeczniczka regionalna ZUS w województwie wielkopolskim.
Decyzję w sprawie emerytury na wniosek zgłoszony po raz pierwszy, ZUS wydaje w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Taką ostatnią okolicznością może być np. osiągnięcie wieku emerytalnego, wpływ wniosku o przyznanie emerytury, zakończenie postępowania wyjaśniającego z ubezpieczonym, czy jego płatnikiem składek.
Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego można było składać już we wrześniu. - Niezależnie jednak od tego, czy wniosek złożono we wrześniu, czy w październiku, emerytura od obniżonego wieku emerytalnego i tak zostanie przyznana dopiero od października – wyjaśnia Marlena Nowicka z ZUS. Mimo, że ZUS wnioski przyjmował od września, to termin na ich rozpatrzenie i wydanie decyzji zaczyna biec od chwili wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny, czyli od 1 października.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze