Do tej sytuacji doszło w lesie w Nadleśnictwie Oborniki na północ od Poznania. Drapieżnika spotkała tam grupa drwali, która przyjechała po drewno.
Nasz kolega podleśniczy podczas wykonywania obowiązków służbowych przeżył niecodzienne zdarzenie. Jak widzimy na załączonym obrazku w trakcie wydawania drewna doszło do spotkania z wilkiem. Nie przeszkadzały mu obecność ludzi i prace związane z wywozem drewna. Zdarzenie to wywołuje refleksję, że można łączyć gospodarcze i przyrodnicze funkcje lasu , a prowadzona przez leśników zrównoważona gospodarka leśna w niczym nie przeszkadza leśnym mieszkańcom – czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Oborniki.


W tym bliskim spotkaniu nikomu nie stała się krzywda, nikt nie spanikował, ani ludzie, ani wilk. Zwierzę po krótkiej obserwacji oddalił się w głąb lasu, a ludzie dokończyli swoją leśną pracę. Jak informuje tamtejsze nadleśnictwo w 2019 roku w Polsce było 1900 wilków, dziś ta liczba prawdopodobnie jest dużo wyższa, co potwierdzają coraz częstsze obserwacje tych zwierząt.
Na mapie wilkalert.pl internauci coraz częściej „punktują” miejsca, w których obserwują wilki. Widziane one były w okolicach Kalisza, Brzezin, Antonina, Konina. Najszybciej mapa ta wypełnia się na północ od Poznania, w dużym kompleksie leśnym od Obornik, przez Murowaną Goślinę, po Pobiedziska i dalej do Wrześni.

.png)
GDOŚ przypomina też jak właściwie zachować się w razie spotkania z wilkiem.
Co zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości?- Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
- W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.
- Przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszaj bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ma on obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania. W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy.
- W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
- W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) - GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej.
(1)(1).jpg)
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze