Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

110 lat Cechu ZDJĘCIA

Związek Rzemieślników Cechowych Chrześcijan pw. św. Józefa obchodzi 110-lecie istnienia. Z tej okazji zrzeszeni w organizacji przedsiębiorcy o wsparcie prosili swojego patrona. Stowarzyszenie może pochwalić się nie tylko długą historią, ale także m.in. wizytą w jego progach Józefa Piłsudskiego.
110 lat Cechu ZDJĘCIA

Marszałek bawił w budynku, w którym do dziś Związek Rzemieślników Cechowych Chrześcijan pod wezwaniem św. Józefa funkcjonuje. Obchody jubileuszu także rozpoczęto w siedzibie Stowarzyszenia. Pod wmurowaną w ścianę budynku tablicą, upamiętniającą 75-lecie organizacji oraz poległych za ojczyznę i zmarłych rzemieślników, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Następnie przeszli do Sanktuarium św. Józefa, by tam modlić się przed obliczem swojego patrona.

W minionych dziesięcioleciach rzemieślnicy odgrywali ważną rolę w życiu Kalisza. W ostatnich latach wiele zawodów zniknęło. - Młodych ludzi nie ma, bardzo rzadko przychodzą do zawodu – mówi Kazimierz Waszak ze Związku Rzemieślników Cechowych. -  Ci, którzy się wyszkolą nie chcą w branży pracować. Wolą lżejszą pracę czy studia.  

Młodzi ludzie, którzy zdecydują się na pracę jako mechanicy, szewcy czy krawcy, egzaminy zdają właśnie w Cechu. Jego zadaniem jest także szkolenie czy pomoc np. prawna zrzeszonym przedsiębiorcom.  - Przede wszystkim wspieramy rzemieślników, wszystkie zakłady prywatne, które są u nas zrzeszone – wyjaśnia Irena Cicha, starszy Związku Rzemieślników Cechowych. - Uczniowie zdają u nas egzaminy czeladnicze.

W Związku zrzeszonych jest około 100 rzemieślników.

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co wyrabiają takie chłystki z rejestracjami PKA, POS, ESI w starych wyjących taradajach? Nie raz jadę ulicą Asnyka, albo Ostrowską 40 km/h bo samochody tyłem wyjeżdżają tamtędy z parkingu, a i ludzie lubią tam przechodzić niekoniecznie na pasach, a tu w lusterku siedzi mi na zderzaku chłystek z fryzurą na wyspę, wciskając się do wyprzedzania i jeszcze coś mamrocząc - bo widać jak jadaczka chodzi, a przecież u nich przez wieś tak się jeździ...Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:37Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: EkonomTreść komentarza: Praw ekonomii nie da się oszukać podobnie jak praw grawitacji. Więcej wolnego musi w perspektywie oznaczać stosowną redukcje zatrudnienia oraz dodatkową intensyfikację akordu, Czy to jest w interesie zatrudnionych? Lepszym i uczciwszym rozwiązaniem są dodatkowe cykliczne wolne godziny pracy czy dni pracy. Socjalizm na siłę raczej to nic dobrego. Hm...Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: Szary PracownikTreść komentarza: 🤔 .....może by tak lewaki ( i reszta miłośników koryta z wiejskiej)jednak pomyśleli o zmniejszeniu wszystkich złodziejskich podatków,składek itp. które są nam wszystkim zabierane z naszych wypłaty??????? Pracownik by się cieszył bo więcej by otrzymywał na rękę , pracodawca by się cieszył bo mniej by go kosztował pracownik, więcej by było konsumpcji, gospodarka by się napędzała...... 🤔🤔🤔 przepraszam mój błąd to jednak nie jest dobry pomysł bo biedni politycy by musieli więcej pracować jak tu nas okraść z naszych pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 22:37Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: HermenegildaTreść komentarza: Trzeba mieć dużego pecha żeby zrobić sobie krzywdę jadąc z dopuszczalną prędkością i walnąć w drzewo. No ale trudno. JUTRO PISZĘ PETYCJĘ o zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w miejscu gdzie rosną drzewa przy drodze. Mam nadzieję że znowu przychylą się do mojejgo wniosku pozytywnie tak jak do wniosku o zmianę pierwszeństwa na sukienniczej i Kazimierzowskiej. :)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 21:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama