Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Jej wolontariusze mają dotrzeć do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. Celem akcji jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. – Otrzymują ją osoby w trudnych sytuacjach, np. osoby z niepełnosprawnością w rodzinie, osoby starsze i samotne, które nie mają na kogo liczyć, osoby, które zostały dotknięte nieszczęśliwym wypadkiem, pożarem - mówi Krzysztof Dominikowski - Lider Rejonu Kalisz Północ.
Czasem świat wali się ludziom w jedną chwilę. Wówczas szlachetna paczka jest iskierką nadziei na lepsze jutro. - Pojechaliśmy raz na mieszkanie, gdzie naprawdę życiowa tragedia, zmarł mąż, firma dobrze prosperująca upadła, standard rodziny był dość wysoki zanim była tragedia. Przyjechaliśmy z ładna paczką i nagle to dziecko na łóżko wchodzi i mówi: wyście mi chyba okradli Świętego Mikołaja – wspomina Urszula Barabasz, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.
Pomoc czeka również na tych, którzy zaczynają dopiero samodzielne życie albo odbudowują je na nowo. Mogą to być zwłaszcza: absolwenci Domów Dziecka, studenci, którzy starają się utrzymać i uczyć (a nie mogą liczyć na wsparcie rodziny). Paczka może pomagać także tym, którzy wychodzą z życiowego kryzysu, jak np. uzależnienie,. - Jeżeli są jakieś instytucje, które chcą zgłosić takie rodziny albo osoby prywatne, która znają rodziny trudnej sytuacji to prosimy o kontakt – mówi Krzysztof Dominikowski.
Lista rodzin z Kalisza zakwalifikowanych do akcji wraz z ich potrzebami będzie tworzona do końca października. Z tej bazy darczyńcy będą mogli wybrać rodzinę, której chcą pomóc.- Po wyborze rodziny z darczyńcą skontaktuje się wolontariusz i dalej to on prowadzi go przez wszystkie etapy przygotowania paczki.
Żywność, środki czystości, chemia gospodarcza, odzież, opał, sprzęt AGD – te rzeczy najczęściej składają się na „Szlachetną paczkę”. Ale zdarzają się potrzeby, których nie da się spakować do kartonów - jak np. zasponsorowanie kursu fryzjerstwa czy remont łazienki.
Podczas ubiegłorocznej edycji paczki przygotowano dla 59 rodzin.
AG, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze