„Spacerowniki Teatralne” zostały zainicjowane w 2015 roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. W tym roku jesienne spacery odbędą się nie tylko w Kaliszu, ale także w Gdańsku i Wrocławiu. Prowadzą je wybitni znawcy teatru, dysponujący wiedzą, której próżno szukać w gazetach czy przewodnikach.
Uczestnicy spaceru „Nie tylko Bogusławski – kaliskie miejsca teatralne” wyruszą w najbliższą niedzielę, 22 października, o godzinie 11:30 spod pomnika Adama Asnyka na pl. Kilińskiego. Spacerowicze będą mieli okazję dowiedzieć się o istnieniu wielu miejsc i przestrzeni teatralnych, po których nie pozostał już żaden ślad, ale też usłyszeć historię Domu Aktora, Kolegium Jezuickiego czy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Orientacyjny czas spaceru to około 1,5 h.
Wszystkie trasy, proponowane w ramach „Spacerownika Teatralnego”, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Scenariusze Spacerowników znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań. „Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.
Przewodnikiem po „teatralnych miejscach” w naszym mieście będzie Hubert Michalak, 34-letni znawca teatru, który już jako uczeń II LO im. Tadeusza Kościuszki mocno zaznaczał swą obecność w kulturalnym życiu rodzinnego miasta, m. in. jako przewodniczący Jury Młodzieżowego podczas XLIV Kaliskich Spotkań Teatralnych. Absolwent wiedzy o Teatrze i Dramatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest w tej chwili doktorantem Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. O dziesięciu lat prowadzi warsztaty, współtworzy publikacje teatralne, koordynuje projekty i organizuje wydarzenia artystyczne, współpracując z teatrami i festiwalami w Krakowie, Warszawie, Bytomiu i Opolu. Po raz drugi otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt kaliskiego „Spacerownika Teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
oprac. RK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze