Kalisz to jedno z pierwszych miast, które skorzysta z najnowocześniejszych rozwiązań w komunikacji – pojazdów hybrydowych. Lokalny ruch pasażerski w mieście cechuje stałe ruszanie i hamowanie. Taki sposób jazdy kosztuje nie tylko czas, lecz przede wszystkim wiele energii; energii, którą można wykorzystać dzięki odzyskiwaniu energii hamowania (rekuperacja). Podczas każdego procesu hamowania uwalniana jest energia, która w przypadku konwencjonalnych napędów pozostaje niewykorzystana. Innowacyjna technologia napędu hybrydowego magazynuje odzyskaną dzięki rekuperacji energię hamowania w kondensatorach wysokiej mocy, znajdujących się pod aerodynamiczną pokrywą na dachu autobusu. Zmagazynowana energia wykorzystywana jest ponownie do napędu silnika elektrycznego, np. w celu wolnego od emisji oraz hałasu ruszania na przystankach.
Autobus hybrydowy MAN zużywa nawet 30% mniej paliwa i oszczędza w ten sposób 10 000 l oleju napędowego rocznie – bilans, który odzwierciedla się również w emisji CO2: MAN Lion's City Hybrid obciąża środowisko w wymiarze nawet o 26 ton CO2 rocznie mniej, niż porównywalne autobusy miejskie, wyposażone w silniki konwencjonalne. Nowoczesny napęd hybrydowy nie tylko oszczędza środowisko i portfel, ale również podnosi komfort życia w centrach miast dzięki niższej emisji hałasu oraz spalin na przystankach.
Piec hybrydowych autobusów marki MAN dziś, 6 grudnia zawiozą dzieci i ich rodziców bezpłatnie na imprezę Mikołajkową przy Ratuszu. Jeden pojazd podczas kaliskich Mikołajek zostanie na Głównym Rynku, tak, by chętni kaliszanie mogli zobaczyć jego wnętrza.
Tak prezentuje się wnętrze hybrydowego MAN-a. Na pasażerów czekają porty USB, kącik dla dzieci, kącik młodzieżowy, ledowe oświetlenie.
Na regularne kursy hybrydy nie wyjadą już w czwartek, nie są jeszcze na to w pełni gotowe. Kiedy pojawią się na ulicach Kalisza? Najprawdopodobniej to kwestia tygodnia lub dwóch.
Przypomnijmy, hybrydowe MAN-y udało się zakupić dzięki wsparciu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji miasta Kalisza w raz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększająca jego energooszczędność”. Otrzymaliśmy 14 milionów 300 tysięcy złotych. Za te środki miasto m.in. kupiło pięć hybryd i cztery autobusy marki SCANIA - diesli z silnikami EURO VI. Scanie również nie wyjechały jeszcze na regularne kursy. Ma to nastąpić w najbliższych dniach.
Zakup tych 9 autobusów to jeden z elementów programu. W ramach tego zadania przy ul. Majkowskiej powstaje węzeł przesiadkowy, ścieżka rowerowa, a trzy przystanki zostały wyposażone w tablice informacji dynamicznej i w biletomaty. Te mają działać do 15 grudnia.
AG, fot. AG
Napisz komentarz
Komentarze