W Kaliszu zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11:43 i potrwa do 13:05. Maksimum nastąpi o godzinie 12:24, kiedy tarcza Księżyca przysłoni 9% tarczy słonecznej.
To płytkie zaćmienie, bo Księżyc zasłoni tylko niewielką część Słońca, ale każde tego typu zjawisko jest jedyne w swoim rodzaju, dlatego zachęcamy do wspólnej obserwacji.
Poza zaćmionym Słońcem z pewnością wypatrzymy plamy słoneczne. Na słonecznej tarczy jest ich obecnie co najmniej kilka, bo Słońce jest w okresie maksimum swojej aktywności, a to właśnie plamy są pośrednim wskaźnikiem aktywności słonecznej - mówi Radosław K. Pior z Fundacji Karola Malaperta.

W trakcie obserwacji Słońca zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo. Samodzielne obserwacje tarczy słonecznej są oczywiście możliwe, ale należy pamiętać o zastosowaniu filtrów słonecznych. Nie wolno patrzeć na słońce przez lornetki i teleskopy bez odpowiedniego filtra – grozi to trwałą utratą wzroku.
Patrzenie bezpośrednio na zaćmienie słońca może prowadzić do poważnych konsekwencji dla wzroku. Istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia siatkówki, które może nastąpić w ciągu 60–100 sekund lub krócej.
Siatkówka nie posiada receptorów bólowych, więc uszkodzenie może wystąpić bez odczuwania bólu. W przypadku patrzenia na zaćmienie bez odpowiedniej ochrony istnieje większe prawdopodobieństwo utraty wzroku lub doświadczenia retinopatii słonecznej. Niestety uszkodzeń siatkówki, do których już doszło, nie można cofnąć - ostrzegają specjaliści.
Na Moście Teatralnym, jeśli tylko dopisze pogoda, obserwować będziemy Słońce w bezpieczny sposób przez specjalne okulary do obserwacji Słońca, przez teleskop z filtrem słonecznym oraz metodą projekcji okularowej - zaznacza Radosław Pior.
Organizatorzy wspólnych obserwacji zapraszają kaliszan na Most Teatralny około południa.
Częściowe zaćmienia Słońca są dość częstymi zjawiskami astronom
icznymi. Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne z Polski nastąpi 12 sierpnia 2026 roku i będzie to bardzo głębokie zaćmienie (ponad 80%), ale to samo zjawisko będzie można obserwować jako całkowite z terenu Hiszpanii.
Koło Astronomiczne Malapert – poza obserwacjami – zaprasza na regularne zajęcia, które odbywają się w czwartki w Akceleratorze Kultury.
Dzieci zapraszamy na godz. 17:00, a młodzież i dorosłych na 18:00.
Napisz komentarz
Komentarze