Wilki w okolicach Kalisza, Turku, Antonina, Brzezin i wielu innych miejscach, w których są spore kompleksy leśne. O bliższych i dalszych spotkaniach z tym drapieżnikiem często informujecie naszą redakcję. W większości są to obserwacje z oddali, bo sam wilk dba o to, by nie wchodzić z człowiekiem w bliższy kontakt.
Temat wilków w ostatnich tygodniach stał się w internecie na tyle modny, że powstała specjalna aplikacja WilkAlert i mapa, na której można nanosić przypadki kontaktu czy obserwacji tych zwierząt. Są tam przypadki z Wielkopolski.
Wilki (5 sztuk) widziane w lesie w odległości około 200 m. od zabudowań i stada koni -czytamy o obserwacji wilków w powiecie konińskim.
Wataha 8 wilków na przedmieściach Wrześni – czytamy w kolejnym zgłoszeniu.

Twórcy mapy i aplikacji są anonimowi. Na ich stronie czytamy:
Dzięki zbieraniu tych danych będziemy mogli lepiej ocenić skalę problemu, a także wesprzeć działania informacyjne i badawcze. Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt przy jednoczesnym zachowaniu równowagi w środowisku naturalnym – informuje WilkAlert.
M.in. do funkcjonowania powyższej aplikacji odnosi się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Informujemy, że strona internetowa „WilkAlert.pl” nie stanowi oficjalnego kanału do zgłoszeń sytuacji konfliktowych z udziałem osobników wilka – informuje GDOŚ.
Inspektorzy ochrony środowiska wskazują, że nasilają się negatywne nastroje i powielane są nieprawdziwe komentarze, które utrwalają stereotyp „złego wilka”.
Obecność wilków na terenach leśnych i rolnych to też konkretne korzyści dla rolnictwa i leśnictwa. Poprzez drapieżnictwo wilki obniżają na polach i w lasach zagęszczenia saren, dzików i jeleni powodując zmniejszenie się szkód od dzikich zwierząt kopytnych w uprawach rolnych oraz w gospodarce leśnej przy odnowieniach lasu – zapewnia GDOŚ.
GDOŚ przypomina też jak właściwie zachować się w razie spotkania z wilkiem.
Co zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości?- Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
- W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.
- Przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszaj bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ma on obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania. W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy.
- W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
- W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) - GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej.
(1)(1).jpg)
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze