Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mołdawianie uczą się od nas samorządności

Ponad 50-osobowa delegacja z Mołdawii gościła w powiecie kaliskim. Celem wizyty było podpisanie umów o współpracy z gminami z terenu południowej Wielkopolski. Mołdawianie podpatrywali, jak działają samorządy. I jak w życiu swoich miejscowości uczestniczą mieszkańcy.
Mołdawianie uczą się od nas samorządności

25 lat transformacji, zmiany, które dokonały się w Polsce i osiągnięcia, jakie ma nasz kraj - ale przede wszystkim samorządy - w zakresie rozwoju rolnictwa, przedsiębiorczości czy kultury to główne cele wizyty. Mołdawianie chcą się uczyć od tych, którzy ćwierć wieku temu byli w takiej samej sytuacji, jak oni teraz. Wiedzą, że można zmienić wszystko. Wystarczą dobre wzorce. - Dlatego my korzystamy  polskiego doświadczenia samorządowego, uczestnictwa każdego obywatela w życiu własnego powiatu, gminy,  miejscowości, w której żyje. Gdzie każdy jest zainteresowany tym, by było jeszcze lepiej niż było wczoraj. Chcemy u nas pokazywać, że sukces jest możliwy -  powiedział portalowi faktykaliskie.pl Iurie Bodrug, ambasador Republiki Mołdawii w Polsce.

Z wizytą do powiatu kaliskiego przyjechała ponad 50-osobowa delegacja z trzech gmin w Mołdawii. Dwie z nich: Mascauti i Oxentea podpisały porozumienie z gminami Koźminek i Lisków z powiatu kaliskiego, a Causeni z gminą Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. Wizyta była dostosowywana do potrzeb gości. Oprócz możliwości zobaczenia prac samorządów odwiedzali przedsiębiorców i spotykali się z różnego rodzaju stowarzyszeniami. - Widzieli szklarnie, widzieli chłodnie i sortownie, widzieli jak produkuje się warzywa i jak się je pakuje. Rozmawialiśmy o rynkach zbytu i  komercjalizacji tej produkcji. Goście byli również w sklepie zaopatrzenia rolnictwa. U nich takich sklepów nie ma. Staraliśmy się pokazać, jak się zarabia pieniądze  - wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Ta wizyta została bardzo szybko zorganizowana. Ja byłem w kwietniu w Mołdawii i widziałem, że tamtejsze władze są bardzo pozytywnie nastawione do integracji z Unią Europejską. Jest jednak lęk, że propaganda rosyjska zniweczy dotychczasową pracę. Na to nie możemy pozwolić. Unia Europejska musi się rozwijać, mieć nowych partnerów i członków – dodaje.

 

W ubiegłym roku, dzięki Towarzystwu Kulturalnemu „Echo Pyzdr”, które nawiązało współpracę z Mołdawią, porozumienie z jedną z tamtejszych gmin podpisała gmina Blizanów z powiatu kaliskiego. Program działań na najbliższe lata jest szeroki. Już we wrześniu największa kaliska gmina będzie przeszczepiać na mołdawskim gruncie swój autorski i nietypowy projekt stypendialny dla zdolnych uczniów z rodzin o niskich dochodach.  - Młodzież, która otrzymuje pieniądze w ramach programu „Mecenat” zobowiązana jest przygotowywać programy dla mieszkańców  swoich miejscowości. To świetna nauka, która prowadzi do budowy społeczeństwa obywatelskiego, a również o to nam chodzi w tej współpracy – mówi Sławomir Musiał, wójt gminy Blizanów.

 

Typowo roboczą wizytę zakończyło w piątek seminarium, którego tematem była rola Mołdawii w Unii Europejskiej. O współpracy między Unią Europejską a Wspólnotą mówił Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, który przekonywał, że republika może liczyć na wsparcie. Ambasador podkreślił, że dzięki współpracy proeuropejskie dążenia zostaną potwierdzone w jesiennych wyborach w Mołdawii.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama