Dla lepszego poznania tego miejsca Ośrodek Kultury Leśnej przygotował 84-stronicowy przewodnik. Scharakteryzowano w nim rośliny, zwierzęta i grzyby występujące na terenie parku, historię i fizjografię obiektu, przedstawiono również propozycje zwiedzania z wykorzystaniem opisanych ścieżek. Przewodnik zawiera trzy mapy oraz osiemdziesiąt zdjęć. Znajdziemy w nim również informacje turystyczne.
Opracowanie stanowi obraz dzisiejszego stanu parku-arboretum, ale zawiera również smaczki historyczne zaczerpnięte z dziewiętnastowiecznych opisów sporządzonych ręką Adama Kubaszewskiego, ogrodnika, który z polecenia właścicieli Gołuchowa, Izabeli i Jana Działyńskich przygotował plan parku i nadzorował jego tworzenie.
O wyjątkowości tego miejsca decydują przede wszystkim rośliny drzewiaste, występujące tutaj w kilkuset gatunkach i odmianach. Park w 1965 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa poznańskiego jako dobro kultury. Jest również przyrodniczą dominantą Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Rzeki Ciemnej”.
Spacer po blisko 160-hektarowym terenie o każdej porze roku dostarcza niepowtarzalnych doznań estetycznych. Sprzyja lepszemu poznaniu przyrody i chwilom zapomnienia o codziennych obowiązkach. OKL zachęca do wypoczynku na łonie natury i lektury, która pomoże w planowaniu spaceru i odkrywaniu uroków tego miejsca.
Napisz komentarz
Komentarze