Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Straż apeluje: uważajcie na tlenek węgla, kupujcie czujki czadu

Uważajcie na czad i instalujcie czujki, które wykrywają ten śmiertelny gaz- apelują kaliscy strażacy. Sezon na zatrucia tlenkiem węgla dopiero się zaczyna, bo do niedawna nie było mrozów, więc i ryzykownego ogrzewania się. Strażacy przyznają, że z roku na rok świadomość o zagrożeniu u kaliszan jest coraz większa, ale nadal wielu z nich igra ze śmiercią.
Straż apeluje: uważajcie na tlenek węgla, kupujcie czujki czadu

Zła informacja jest taka, że w ostatnich tygodniach kilka kaliskich rodzin zatruła się czadem. Dobra, że nikt nie został śmiertelnie zatruty. Tak jak tu przy Ułańskiej gdy pod koniec listopada ubiegłego roku 15- latek i jego babcia zatruli się czadem, ale w porę zareagował inny z domowników. Albo jak tu przy Wojska Polskiego, gdy w zeszłym tygodniu  matka z dwójką dzieci uciekła na czas z domu, bo włączył się czujnik tlenku węgla. Choć tego śmiertelnego gazu nie czuć i nie widać, kaliszanie są coraz bardziej świadomi jego obecności.  - Osoby, które nawet nie zakupiły czujki, one już nawet te symptomy pierwsze zatrucia jak złe samopoczucie u siebie czy swojej rodziny potrafią poznać, oni w porę reagują. Zawiadamiają pogotowie, jeśli ratownicy potwierdzą te podejrzenia, jest natychmiast wzywana straż i zawsze potwierdzamy obecność tego czadu. – mówi kpt. Grzegorz Kuświk, rzecznik prasowy PSP Kalisz.

Jedynym sposobem wykrycia czadu w pomieszczeniu są albo specjalistyczne urządzenia strażaków, albo takie, które może kupić każdy z nas. Taki sprzęt to niewielki wydatek. Ceny czujek zaczynają się od 50 zł. Najdroższe kosztują niewiele ponad sto złotych.   – Wyróżniamy czujniki zasilane bateryjnie lub prądowo. Są też czujniki bardziej rozbudowane do systemów alarmowych, jeżeli taki jest w domu. Czujnik po włożeniu baterii się stabilizuje, a po wykryciu zagrożenia czadem wywołuje alarm poprzez sygnalizator dźwiękowy – mówi Jacek Gruszka ze sklepu elektronicznego w Kaliszu.

Czujnik może uratować nam życie, ale najlepiej z zagrożeniem nie igrać i zadbać, by do powstania tlenku węgla w piecu nie doszło.  - Od tego jest właściwa wentylacja, od tego jest sprawdzanie drożności kominów i przewodów wentylacyjnych. Podobnie w łazience, ta mikrowentylacja musi być w domu – dodaje kpt. Kuświk.

Kaliscy strażacy za pośrednictwem mediów wydały specjalny apel do mieszkańców Kalisza, w którym przypominają o zagrożeniu tlenkiem węgla. Dotyczy ono osób, które ogrzewają mieszkania tzw. junkersami, kominkami czy piecami węglowymi.

MS, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama