Pył zawieszony PM10 to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Może być zbudowany, w zależności od warunków powstawania, z cząstek dymu, sadzy, popiołu, związków nieorganicznych (np. azbestu), a także metali. Powstaje przede wszystkim w procesach spalania paliw stałych i ciekłych. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne.
Na drażniące działanie pyłu zawieszonego najbardziej narażone są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze, a także wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Osoby podatne na zanieczyszczenia mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu odradza dziś spacery czy jogging, a także apeluje o unikanie palenia w piecach na paliwo stałe (o ile są inne możliwości ogrzania lokalu) i rezygnację z jazdy samochodem na rzecz komunikacji publicznej.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze