Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czaszki pod kościołem ojców Franciszkanów

Kamienny fundament, na którym zostały posadowione ściany najstarszej części kościoła ojców Franciszkanów odsłonili archeolodzy. W Kaplicy Męki Pańskiej trwają właśnie prace badawcze. Oprócz tego udało się też wykopać  fragmenty posadzek pokazujące kolejne remonty tej części kościoła oraz wiele naczyń mszalnych. Badacze natrafili ponadto na ludzkie czaszki.
Czaszki pod kościołem ojców Franciszkanów

Kaplica przeszła częściowy remont. Prace zaczęły się już w 2012 roku. W tym momencie w Kaplicy Męki Pańskiej można spotkać archeologów, którzy badają najgłębsze warstwy pochodzącej z XII wieku części kościoła. Prace są prowadzone na głębokości ok. 3 metrów, czyli na poziomie najstarszej części świątyni. Z badań wynika, że jest to fundament kamienny. - Do tej pory udało nam się odkryć dwa poziomy poprzedniej posadzki, czyli posadzki z okresu gotyku. Posadzka ta prawdopodobnie była wykonana z form ceglanych. Wyżej znajdował się drugi poziom posadzki z XVII wieku – mówi Leszek Ziąbka, archeolog prowadzący prace.

Badana jest najstarsza część kościoła.

Badacze odkopali też dużo fragmentów szklanych naczyń liturgicznych. Udało się też wydobyć jedno całe naczynie z XVII wieku, które najprawdopodobniej było wazonem na kwiaty kładzionym na ołtarzu. -  Znaleźliśmy ponadto ok. 5 czaszek ludzkich. Najprawdopodobniej znalazły się na wtórnym złożu podczas wcześniejszych prac prowadzonych w kościele czy poza kościołem i zostały tu przeniesione do kaplicy – dodaje Ziąbka. Archeolodzy odnaleźli też dwa denary jagiellońskie z XV wieku i monetę Cesarza Leopolda z 1680. Można je wiązać z remontami kaplicy, które były przeprowadzane w czasach obowiązywania waluty.

Archeolodzy natrafili na ludzkie szczątki.

Kaplica Męki Pańskiej to najstarsza część kościoła ojca Franciszkanów. Pochodzi z XII wieku. W 2012 roku rozpoczęły się tam prace remontowe. Właśnie w trakcie renowacji odkryto niezwykle cenny i rzadki XIII-wieczny manswerk z szarego piaskowca. Przez wieki był on zakryty tynkiem i ołtarzem. Po zakończeniu prac ołtarz stanie w innym miejscu tak, by wszyscy mogli zobaczyć cenny zabytek. Według Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków także obecna posadzka w kaplicy powinna zostać rozebrana a na jej miejscu powinna zostać zrekonstruowana gotycka.

AW, zdjęcia autor   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama