Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, ma umożliwić gminom ograniczenie dostępności alkoholu. Pomoże w tym zredukowanie liczby koncesji na sprzedaż wszelkich trunków.
To spora zmiana, bo do tej pory nie uwzględniano napojów zawierających do 4,5 proc. Ograniczenia mogą też dotyczyć konkretnych dzielnic czy osiedli, co ma rozwiązać problem związany z "koncentracją dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu”.
W Kaliszu funkcjonuje 214 punktów handlowych sprzedających napoje alkoholowe oraz 92 punkty gastronomiczne uprawnione do sprzedaży i serwowania napojów alkoholowych. 5 sklepów działa przez całą dobę. - Jak wynika z informacji przekazywanych przez przedsiębiorców, po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, sklepy będą czynne w soboty do godziny 24.00 oraz w poniedziałki od godziny 4.00 – informuje Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Co jednak z ograniczeniem sprzedaży nocnej w ogóle? Nowe przepisy taką możliwość dają lokalnym samorządom. A zapewne wielu sąsiadów nocnych sklepików byłoby zadowolonych z takiej decyzji władz. - Rada Miasta Kalisza w związku z nowelizacją ustawy jest zobowiązana do podjęcia uchwały ustalającej maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz regulującą zasady usytuowania miejsc sprzedaży tych napojów. W chwili obecnej nie ma decyzji w sprawie ograniczenia w godzinach 22.00-6.00 sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży – mówi Tomasz Rogoziński. Co nie oznacza, że takowa nie zapadnie w przyszłości. - Przed podjęciem uchwały konieczne będzie zasięgnięcie opinii jednostek pomocniczych gminy, konsultacje będą także z policją i strażą miejską – zaznacza naczelnik.
Nowelizacja ustawy wprowadziła ponadto całkowity zakaz picia w miejscach publicznych. - Nowelizacja ustawy daje Radzie Miasta uprawnienie do wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonym miejscu publicznym, jeżeli nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałaniu alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zasady zostaną określone w uchwale Rady Miasta Kalisza - wyjaśnia Tomasz Rogoziński.
Chodzi tu głównie o ogródki piwne. Nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 lutego br. W związku z tym Rada zobowiązana jest do podjęcia stosownej uchwały do 9 września 2018 r.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze