Bohaterowie najnowszych filmów, które zasiliły zbiory Archiwum Państwowego w Kaliszu, opowiadają o okupacji, życiu codziennym w trakcie wojny, smutkach, ale też i radościach. Mówią o tym jak żyło się w małym wielkopolski miasteczku, w niszczonej w tracie powstańczych walk Warszawie i na dalekiej Syberii, która dla wielu okazała się ostatnim przystankiem w wojennej tułaczce.
W zrealizowanej w 2017 roku czwartej edycji Kaliskiego Archiwum Filmowego Arkadiusz Pacholski rozmawia z Marią Musidlak, Józefą Kujawą, Eugenią Pastuszek, Yosephem Komemem-Flakowiczem i Romanem Ostrowskim. Wywiady nagrał Edwin Rząd. Tradycyjnie już filmy zostały wykorzystane do realizacji cyklu lekcji archiwalnych w siedzibie APK. Można je także obejrzeć na stronie internetowej placówki TUTAJ.
W 2015 roku w ramach Kaliskiego Archiwum Filmowego zrealizowano cztery filmy dokumentujące trudne realia życia w PRL. Ich bohaterami byli: Jadwiga Rogacka, Andrzej Zmyślony, Wacław Szymański i Tadeusz Wiekiera.
W 2014 r. oko kamery zarejestrowało wspomnienia: Mieczysława Wiśniewskiego, Jerzego Dembnego, Henryka Drapińskiego, Haliny Zdziubany, Janiny i Władysława Kościelniaków, Józefa Suda, Franciszka Kalafarskiego, Emilii Balcerzak, Haliny Sadowskiej. Dotyczą one trudnych lat okupacji hitlerowskiej.
Pierwsza edycja projektu, obejmująca okres 1939-1945, ujrzała światło dzienne w 2013 r. Swoimi wspomnieniami podzielili się Kazimiera Kludzińska, Lucyna Kwiatkowska, Sławomir Gzowski i Olech Podlewski.
AW, źródło APK
Napisz komentarz
Komentarze