Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliska sieć ciepłownicza coraz większa. Rusza przekop Głównego Rynku

Kolejne kamienice i budynki wielorodzinne podłączone do miejskiego ogrzewania, a niebawem do systemu włączone zostaną następne. Spółka Energa Ciepło Kaliskie w ciągu dwóch, trzech tygodni jeszcze bardziej rozkopie Główny Rynek, kładąc ciepłociąg w poprzek starówki. Tym samym z centrum Kalisza zniknie kilkadziesiąt dymiących pieców.
Kaliska sieć ciepłownicza coraz większa. Rusza przekop Głównego Rynku

Zainteresowanie podłączeniem do miejskiego ciepła jest tak duże, że spółka niedługo może mieć problem, by z własnych środków inwestycyjnych  obsłużyć  wszystkich chętnych. - Stajemy się czymś w rodzaju centralnego ogrzewania dla starej substancji mieszkaniowej Kalisza. Już kilka dni temu oddaliśmy pierwszy budynek przy ul. Piskorzewskiej 14. Dzięki temu ponad 20 pieców przestanie dymić w centrum. Za kilka dni oddamy podobny budynek przy ul. Kościuszki 8. A w tym roku mamy już pewne ze strony MZBM takie adresy jak: Złota 13 i Złota 15 i znów kilkanaście, kilkadziesiąt pieców przestanie dymić – mówi  Marek Bartczak, prezes spółki Energa Ciepło Kaliskie.

Za trzy, cztery tygodnie ruszy przekop Głównego Rynku. Ciepłociąg zostanie położony w poprzek starówki. - Gdy przekopiemy cały Rynek, będziemy zdolni do ogrzewania praktycznie całej starówki. Pierwszymi adresami, które zostaną podłączone w wyniku przekopu Głównego Rynku, to Główny Rynek 15 i Piekarska 2 – przekazuje prezes spółki Energa Ciepło Kaliskie.

Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza; Piotr Meler, prezes Energa Wytwarzanie S.A.; Marek Bartczak, prezes zarządu ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o.; Robert Krawczyński - wiceprezes zarządu ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o.

Jak podkreśla Marek Bartczak, Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych to ich nie jedyny kontrahent. Do spółki zgłaszają się również właściciele prywatnych kamienic i ich zarządcy. Inwestycje wykonano już m.in. w budynkach przy ul. Babina, Złotej czy Ciasnej. A im więcej klientów, tym niższe koszty wytwarzania ciepła. Im więcej zlikwidowanych węglowych pieców – tym czystsze powietrze w mieście. - Z reguły uważa się, że w stare budownictwo trudno się inwestuje. Owszem trudno, mieliśmy przykład na Jabłkowskiego, Fabrycznej, Kościuszki. Natomiast to nie znaczy, że jest to niemożliwe. I walka ze smogiem jest możliwa również przy udziale Ciepła Kaliskiego. Powiedziałbym tylko przy udziale Ciepła Kaliskiego, bo jak ktoś chce się ogrzewać prądem to zawsze może, natomiast wszystkie inne metody, poza naszym ciepłem, są ciepłami niebezpiecznymi – uważa Marek Bartczak.

Dlaczego spółka rozkopuje Główny Rynek zimą? Na wiosnę płyta starówki ma przejść rewitalizację. Dlatego Energa ustaliła z miastem, że prace wykona teraz, by zaoszczędzić na kosztach odtwarzania nawierzchni. - Kalisz trochę rozkopaliśmy, mogę obiecać przewrotnie, że za chwilę rozkopiemy go jeszcze bardziej.  Ale dlaczego powinniśmy się z tego cieszyć? Sam rozwój sieci ciepłowniczej to mniejsze koszty jednostkowe, to źródło ciepła, w którym pracują kaliszanie, pieniądze zostają zatem w Kaliszu – dodaje prezes.

Spółka przygotowuje się również do podłączenia do miejskiego ogrzewania osiedla Tyniec. By móc zaopatrzyć coraz większą liczbę klientów w ciepło, firma przymierza się do budowy bloku na biomasę. Dużym wsparciem byłoby także włączenie do systemu ewentualnych wód geotermalnych. Przypomnijmy, że miasto ubiega się o 15 mln zł na wykonanie odwiertu rozpoznawczo-badawczego w okolicach Elektrociepłowni Piwonice. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

AG, fot. kaldron.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama