Koncertem w tyleż pięknych, co gościnnych wnętrzach kaliskiej bazyliki rozpoczęło się wielkie święto muzyki dawnej. „Schola Cantorum wprowadza w życie kaliszan niezwykłe dźwięki i barwy, magicznie przenosi ich w dawne czasy, a w sensie kulturowym ułatwia zrozumienie, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy” – mówił prowadzący koncert Robert Kuciński. „Ten festiwal jest ponad czasem, a co za tym idzie ponad pokoleniami, bo każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z muzyką dawną był, jest albo będzie w Kaliszu. Jako uczestnik, juror, instruktor, wykładowca, artysta… Jako ten, który daje muzykę lub tej muzyki słucha” – dodał.
„Uczestnicy tego festiwalu tworzą wielką Scholową Rodzinę” – mówił z kolei wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski, który uroczyście otwierał festiwal w imieniu Komitetu Organizacyjnego. Honorowym patronatem jubileuszową edycję Festiwalu objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w roku 100-lecia odzyskania niepodległości.
Zgodnie z tradycją pierwszą muzyczną ucztę zgotowali zeszłoroczni laureaci Złotych Harf Eola: zespoły EFFASCINATO i INVICTUS z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie pod kierownictwem Łukasza Naczke, Zespół Wokalny i Chór SCHERZO Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu pod kierownictwem Andrzeja Citaka oraz Zespół Muzyki i Tańca Dawnego LA DANZA ANTICA z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku pod kierownictwem Teresy Szczepańskiej i Mirosławy Grynkiewicz. Wnętrza Sanktuarium św. Józefa wypełniły utwory m.in.: Johanna C. Schickhardta, Mikołaja Gomółki, Asprilio Pacelliego, Juana del Enziny i Juan Arañésa. Młodzież z Lęborka wykonała kilka urokliwych włoskich tańców dworskich.
Retransmisję inauguracyjnego koncertu będzie można obejrzeć 3 marca o godzinie 20.20 na antenie TVP3 Poznań. W późniejszym terminie zostanie on również pokazany w TVP Kultura i TV Polonia.
RK, zdj. Krzysztof Król
Napisz komentarz
Komentarze