W ubiegłym roku, dzięki programowi Maluch + w Kaliszu rozbudowano Żłobek nr 3 przy ul. Bogumiła i Barbary. Łączna wartość inwestycji wyniosła ok. 1,6 mln złotych, a rządowe dofinansowanie wyniosło blisko mln zł. Powstało 40 dodatkowych miejsc dla dzieci. Liczba podopiecznych w placówce wzrosła ze 121 do 161. Obecnie w kaliskich żłobkach publicznych jest 360 miejsc. Potrzeby są jednak większe. - Tak jak zwykle około 100 dzieci oczekiwało na miejsca w żłobkach publicznych, do momentu kiedy udało nam się te miejsca zwiększyć, tak dzisiaj ta liczba oczekujących maluchów zmniejszyła się o połowę – mówi Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.
110 miejsc czeka w żłobkach niepublicznych. Tu opłaty są od kilkudziesięciu do kilkuset złotych wyższe niż w żłobkach miejskich. W tych ostatnich miesięczny koszt pobytu dziecka wynosi ponad 300 złotych. W przypadku rodzin posiadających kartę „Rodzina 3+” jest on bezpłatny.
Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny; Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski; Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.
W skali kraju tylko 63 procent gmin zabezpiecza do końca potrzeby publicznej opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. - W tej dziedzinie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, bo przede wszystkim zależy nam, by rodzice mieli możliwość wyboru: czy wybrać opiekę żłobkową czy sprawować opiekę w domu. Ale żeby dokonać tego wyboru, to w gminach muszą znaleźć się żłobki czy kluby dziecięce –mówi Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.
Na realizację kolejnej edycji programu Maluch Plus w skali kraju zostaną przeznaczone trzykrotnie większe środki w porównaniu z latami poprzednimi. - Powstanie w tym roku około 25 tysięcy nowych miejsc w opiece do lat 3. Do tej pory tych miejsc było 56 tysięcy. Do programu weszły 102 gminy, które dotychczas w ogóle nie miały miejsc w opiece żłobkowej – mówi Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny.
Rekrutacja do miejskich żłobków rusza wraz z początkiem kwietnia. Kartę zgłoszenia trzeba dostarczyć do wybranej placówki. Warto to zrobić jak najwcześniej, ponieważ kolejność zgłoszeń jest jednym z kryteriów przyjęcia dzieci. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci rodziców samotnie je wychowujących, znajdujących się w trudnej sytuacji socjalno-bytowej, dzieci z rodzin wielodzietnych oraz rodzeństwo dzieci już uczęszczających do placówki. Rekrutacją objęte są maluchy, które ukończyły 20. tydzień życia.
AG, fot. autor, pixabay
Napisz komentarz
Komentarze