Szkoła została powołana do życia w niepodległej, odrodzonej po zaborach Polsce w listopadzie 1918 r. jako Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Anny Jagiellonki – była ośmioklasową szkołą średnią o profilu matematyczno-przyrodniczym. Od września 1967 r. liceum – dotychczas żeńskie – zostało szkołą koedukacyjną.
2018 rok dla popularnego Kopernika jest zatem wyjątkowy. Szkoła w jubileusz 100-lecia wkroczyła uroczyście krokami poloneza. Prowadząca para wcieliła się w postaci patronów szkoły: pierwszej Anny Jagiellonki i obecnego Mikołaja Kopernika. - Jest to symboliczne nawiązanie do tego, że patroni naszej szkoły, tak kiedyś Anna Jagiellonka, a później Mikołaj Kopernik, to wzorce do naśladowania. I uczennice, a później i uczniowie przychodzący po raz pierwszy do tej szkoły cały czas odwołują się do ideałów swoich patronów – mówi Anna Narewska, dyrektor III Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.
A tymi są: pracowitość i wytrwałość. To, by uczniowie Kopernika kierowali się w swoim życiu tymi wartościami jest dla kadry pedagogicznej priorytetem. Zadanie, jakie stawia przed nauczycielami dyrekcja szkoły to: wyzwalanie wewnętrznej motywacji uczniów. - Jesteśmy po zakończeniu eksperymentu pedagogicznego, który realizowaliśmy razem z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Efektem tego jest książka: Sterowanie uczącym się mózgiem. Obserwujemy, że uczniowie przychodzący do nas z ogromnym potencjałem i dużymi ambicjami , często są przyzwyczajeni do wzorca szybkiego sukcesu: nie napracuj się, a osiągnij efekt szybko i jak najmniejszym kosztem. Okazuje się, że uczniowie przychodzący z mniejszym potencjałem intelektualnym, ale pracujący bardzo wytrwale, wykazujący się dużą pokorą w podejściu do nauki, potrafią wypracować wyższe wyniki – mówi Anna Narewska.
Ten sukces zależy również od postawy rodziców ucznia i od jego nawyków zbudowanych już na początku edukacji. Kopernik, jak mówi dyrektor Narewska, jest szkołą poszukującą: korzysta z nowych metod nauczania, ale nie zapomina o fundamentach kształcenia. - Szkoła w mojej wizji to szkoła niezwykle nowoczesna, ale jednocześnie hołdująca tradycji i etosowi pracy – dodaje dyrektor.
I ta wizja się sprawdza: od lat „Kopernik” utrzymuje się w czołówce najlepszych ogólniaków w województwie i zajmuje wysokie lokaty w zestawieniu ogólnopolskim.
Dzień Patrona minął młodzieży na występach wokalnych, teatralnych, quizach, konkursach. To dopiero początek obchodów 100-lecia szkoły – te zaplanowane są tak, by w każdym miesiącu odbyło się wydarzenie nawiązujące do jubileuszu.
I tak np. w marcu młodzież zasadzi drzewa-pomniki, później zostanie odnowione zabytkowe wejście do szkoły, będzie również sesja popularno-naukowa, a w październiku (12 - 14 X) dyrekcja szkoły i stowarzyszenie absolwentów zapraszają na wyjątkowy zjazd zakończony Balem Stulecia. - Jednocześnie już teraz prosimy o nadsyłanie, również drogą mailową, wszelkich materiałów wspomnieniowych i zdjęć, który wzbogacą to wydarzenie – dodaje Anna Narewska.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze