Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pamięci kaliskich Żydów ZDJĘCIA

Przedstawiciele Ziomkostwa Kaliszan w Izraelu i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu przyjechali dziś do Kalisza, by wziąć udział w uroczystym odsłonięciu i prezentacji dwóch tablic upamiętniających  kaliskich  Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej oraz zburzone przez hitlerowców synagogi. Goście zapoznali się także z wystawami poświęconymi zburzeniu i odbudowie Kalisza.
Pamięci kaliskich Żydów ZDJĘCIA

Duża, ponad 30-tysięczna społeczność Żydów z Kalisza i okolic została wymordowana przez hitlerowców. Niemieccy okupanci zburzyli także dwie synagogi: przy ul. Krótkiej i przy zbiegu ulic Targowej i Przechodniej. W piątek przed południem w obecności władz miasta i przedstawicieli środowisk żydowskich: Ziomkostwa Kaliszan w Izraelu oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, uroczyście odsłonięto i zaprezentowano dwie tablice upamiętniające tragedię kaliskich Żydów. Najpierw przy zbiegu  ul.   Kościuszki 1a i  Krótkiej, a później na Rozmarku. - Kalisz tak jak i inne miasta w Polsce ma pewną misję do spełnienia, misję wielokulturowości, która przerzuci most ze swojej chlubnej przeszłości pełnej tolerancji, zrozumienia i wzajemnego respektu, do przyszłości –mówił  Aleksander Gleichgewicht, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Prezes Ziomkostwa Kaliszan w Izraelu, Joseph Komem przy każdej tablicy odmówił za zamordowanych kaliskich Żydów modlitwę. Goście podkreślali swoją wdzięczność za pamięć o żydowskim dziedzictwie. Z kolei władze miasta wyrażały nadzieję na budowanie jeszcze bardziej zacieśnionych relacji w przyszłości. - Mam nadzieję, że coraz więcej społeczności żydowskiej, tej  młodszej  i tej starszej generacji będzie tu do Kalisza przyjeżdżać w związku z miejscami upamiętniającymi obecność ich przodków – powiedział prezydent Kalisza, Janusz Pęcherz.

A w kolejce do upamiętnienia są kolejne miejsca-ślady obecności Żydów w Kaliszu. - Wielkie przed nami wyzwanie – stworzenie wspólnie co najmniej tak pięknego miejsca, jak tutaj na Rozmarku. Myślę o terenie zniszczonego najstarszego na ziemiach polskich, zachowanego cmentarza żydowskiego w Kaliszu – powiedział Aleksander Gleichgewicht, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Goście zwiedzili także wystawy fotograficzne poświęcone 100.rocznicy zburzenia Kalisza w towarzystwie dr. Piotra Sobolewskiego, przewodnika PTTK.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama