W tym roku przed komisję lekarską zostało wezwanych 377 mężczyzn z rocznika 1999 oraz 50 mężczyzn urodzonych w latach 1994-1998 nie posiadających określonej kategorii zdolności do służby wojskowej. - Tzw. pobór w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odbywa się od wielu lat. Miejsce jest szczególnie znaczące, bowiem zanim powstała nasza placówka- cały czas była tu jednostka wojskowa. Tak więc tradycja została zachowana. Co roku młodzi ludzie są tutaj badani przez komisję lekarską, która decyduje o przyznaniu im odpowiedniej kategorii - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Przed komisją kwalifikacyjną stanęło również 9 kobiet urodzonych w latach 1994-1999 mających kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej oraz panie, które właśnie zdobywają takie kwalifikacje w szkołach lub na studiach o kierunkach medycznych, psychologicznych lub weterynaryjnych.
Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
- kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej,
- kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej,
- kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej w Pleszewie był lek. med. Adam Matuszczak, pozostali członkowie to pracownik średniego personelu medycznego – Stefan Drążewski oraz sekretarz Marcin Mazurek.
AW, CKiW OHP, zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze