24-latek wpadł podczas kontroli drogowej na ul. Podmiejskiej. Policjanci ustalili, że wobec mężczyzny orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, jednak prawo jazdy za zgodą sądu zostało zwrócone kierowcy wraz z wpisanym tzw. kodem 69. - Wpisywany on jest do dokumentów osób, które mogą prowadzić tylko te pojazdy, które wyposażone są w blokadę alkoholową. Ponieważ opel, za kierownicą którego siedział kaliszanin nie był wyposażony w alkoblokadę, policjanci zatrzymali prawo jazdy 24-latkowi. Teraz kaliszanin musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za niestosowanie się do orzeczenia sądu. To przestępstwo zagrożone jest karą 3 lat pozbawienia wolności – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z maja 2015 roku dopuściła możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów, na który kierowca został skazany w związku z kierowaniem pojazdu pod wpływem alkoholu, poprzez wyposażenie samochodu w specjalną alkoblokadę. Z możliwości tej osoba może skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.
O ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie decyduje sąd. Po uzyskaniu zgody i ponownym zdaniu egzaminu kierowca otrzymuje prawo jazdy z kodem 69. W takim przypadku ma możliwość kierowania jedynie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze