Liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi sięga 20% populacji, co oznacza, że dzieci wymagające specyficznego podejścia znajdują się w każdym przedszkolu czy szkole, stąd inicjatywa Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, aby przygotować kadrę, która dałaby wsparcie zarówno dzieciom, jak i rodzinom. W tej chwili mówi się bez przesady o epidemii autyzmu, bowiem jedno na 150 dzieci dotknięte jest całościowymi zaburzeniami rozwoju, do których zaliczamy autyzm czy zespół Aspergera. Wszystko gotowe, praktycznie już zaczęła się rekrutacja na startujący po wakacjach kierunek, zapewnia dziekan Wydziału, prof. Piotr Łuszczykiewicz. To propozycja dla osób posiadających wyższe wykształcenie połączone z przygotowaniem pedagogicznym.
prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz
Program podyplomowych studiów przygotowała dr Justyna Leszka, pedagog i certyfikowany terapeuta, twórczyni Fundacji. „Studia te w zamyśle są niezwykle praktyczne, a zajęcia poprowadzą osoby, które na co dzień zajmują się diagnozą i terapią. Wsparcia udział także Fundacja NOWA NADZIEJA, która zajmuje się dziećmi z autyzmem i oferuje zaplecze ćwiczeniowe” - powiedziała dr Leszke na konferencji.
dr Justyna Leszka
Jednocześnie z przygotowaniami do studiów podyplomowych na WPA toczyły się prace związane z tzw. upraktycznieniem poszczególnych kierunków studiów. Taki praktyczny profil ma już filologia polska I i II stopnia, I stopień filologii angielskiej oraz I stopień informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. „To oznacza, że w programach tych kierunków zaszły ogromne zmiany rozluźniające sztywny gorset programowy, dające większe możliwości wyboru i współpracy z profesjonalistami, którzy posiadają dorobek tzw. pozauczelniany, bo to jest bardzo istotne” – mówił prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz.
dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak
Wiatru w skrzydła dodaje także POWER, czyli Program Operacyjny „Wiedza-Edukacja-Rozwój”, bowiem WPA UAM aplikował o wsparcie w ramach tzw. „Uniwersytetu Jutra” i otrzymał blisko 2 miliony złotych na realizację działań związanych z przygotowaniem absolwentów i pracowników do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Kupiono multimedialny sprzęt za dwieście tysięcy złotych i przygotowano płatne staże dla studentów w strukturach firm, z którymi uczelnia podejmie współpracę. POWER to także fundusz na szkolenia pracowników i studentów oraz możliwość zaproszenia na warsztaty specjalistów.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze