18 żelbetonowych schronów bojowych wybudowano praktycznie w ciągu dwóch miesięcy. W lipcu i sierpniu 1939 przy ich powstawaniu pracowało około 40 osób, głównie 25. Dywizja Piechoty, ale pomagała lokalna ludność i bezrobotni. Schrony położone w zachodniej i południowo zachodniej części miasta miały pomóc w odparciu niemieckiego ataku. - Miały stanowić taką linię oporu w razie gdyby Niemcy główne uderzenie skierowali po osi Kalisz-Łódź-Warszawa, czego sztab Główny Wojska Polskiego spodziewał się. W takim układzie linia ta aż do 3 września była obsadzana przez 29. Pułk Strzelców Kaniowskich – mówi Tomasz Dalinkiewicz ze stowarzyszenia Miłośnicy Historii Wojen - Kalisz.
Schron w Kościelnej Wsi, na osiedlu Panorama. W sumie znajdują sie tam 3 takie budowle; 2 znich są ogólnodostępne.
Główne niemieckie uderzenie ominęło jednak Kalisz i schrony nie zostały wykorzystane bojowo. Obecnie z 21 wybudowanych przed wojną sztuk, przetrwało 18 , w tym 15 na terenie Kalisza, a 3 w Kościelnej Wsi. - Znajdują się w stanie różnym. Przykładowo jeden schron na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu jest w połowie zniszczony, w Sulisławicach jeden jest w połowie zniszczony. Wynika to z faktu, że połowa tych obiektów znajdują się na terenach prywatnych i różnie właściciele podchodzą do dbania o te zabytki, bo to są zabytki kultury militarnej – dodaje Dalinkiewicz.
Te schrony można oglądać przy ul. Rzymskiej w Kaliszu.
Jednymi osobami, które zajmują się dziś schronami, sprzątają je i dbają o pamięć o tych, którzy je wybudowali są członkowie Stowarzyszenia Miłośnicy Wojen Kalisz . To oni także starali się, by wpisano te obiekty do Rejestru Zabytków. Podanie w tej sprawie Tomasz Dalinkiewicz złożył w listopadzie 2013 roku. Konserwator zabytków w Kaliszu zaopiniował je pozytywnie, niestety pismo utknęło w Poznaniu, do dziś nie ma na nie odpowiedzi. I tak opieszałość urzędników i długotrwałe procedury mogą doprowadzić do tego, czego nie uczynili ze schronami Niemcy.
Bunkrami opiekuje sie m.in. Tomasz Dalinkiewicz ze stowarzyszenia Miłośnicy Historii Wojen - Kalisz.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze