Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliskie bunkry walczą o przetrwanie

Wielkopolska miała być pierwszym terenem batalii II wojny światowej. Polski Sztab Generalny stawiał na to, że główne uderzenie niemieckie pójdzie po linii Kalisz-Łódź-Warszawa. Aby przygotować się do walk, latem 1939 roku wybudowano 18 żelbetonowych schronów bojowych, które potocznie nazywane są ,,Kaliską Linią Maginota’’.  ,,Przedmoście Kalisz’’, które dziś stanowi gratkę dla miłośników historii, może jednak zniknąć z mapy Kalisza.
Kaliskie bunkry walczą o przetrwanie

18 żelbetonowych schronów bojowych wybudowano praktycznie w ciągu dwóch miesięcy. W lipcu i sierpniu 1939 przy ich powstawaniu pracowało około 40 osób, głównie 25. Dywizja Piechoty, ale pomagała lokalna ludność i bezrobotni. Schrony położone w zachodniej i południowo zachodniej części miasta miały pomóc w odparciu niemieckiego ataku. - Miały stanowić taką linię oporu w razie gdyby Niemcy główne uderzenie skierowali po osi Kalisz-Łódź-Warszawa, czego sztab Główny Wojska Polskiego spodziewał się. W takim układzie linia ta aż do 3 września była obsadzana przez 29. Pułk Strzelców  Kaniowskich – mówi Tomasz Dalinkiewicz ze stowarzyszenia Miłośnicy Historii  Wojen - Kalisz.

Schron w Kościelnej Wsi, na osiedlu Panorama. W sumie znajdują sie tam 3 takie budowle; 2 znich są ogólnodostępne.

Główne niemieckie uderzenie ominęło jednak Kalisz i schrony nie zostały wykorzystane bojowo. Obecnie z 21 wybudowanych przed wojną sztuk, przetrwało 18 , w tym 15 na terenie Kalisza, a 3 w Kościelnej Wsi. - Znajdują się w stanie różnym. Przykładowo jeden schron na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu jest w połowie zniszczony, w Sulisławicach jeden jest w połowie zniszczony. Wynika to z faktu, że połowa tych obiektów znajdują się na terenach prywatnych i różnie właściciele podchodzą do dbania o te zabytki, bo to są zabytki kultury militarnej – dodaje Dalinkiewicz.

Te schrony można oglądać przy ul. Rzymskiej w Kaliszu.

Jednymi osobami, które zajmują się dziś schronami, sprzątają je i dbają o pamięć o tych, którzy je wybudowali są członkowie Stowarzyszenia Miłośnicy Wojen Kalisz . To oni także starali się, by wpisano te obiekty do Rejestru Zabytków. Podanie w tej sprawie Tomasz Dalinkiewicz złożył w listopadzie 2013 roku. Konserwator zabytków w Kaliszu zaopiniował je pozytywnie, niestety pismo utknęło w Poznaniu, do dziś nie ma na nie odpowiedzi.  I tak opieszałość urzędników i długotrwałe procedury mogą doprowadzić do tego, czego nie uczynili ze schronami Niemcy.

Bunkrami opiekuje sie m.in. Tomasz Dalinkiewicz ze stowarzyszenia Miłośnicy Historii Wojen - Kalisz.

Katarzyna Krzywda, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama