Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aktorskie nagrody rozdane! Bezprecedensowy werdykt 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych ZDJĘCIA

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Sztuki Aktorskiej wręczono Grand Prix dwóm teatralnym zespołom z krakowskiego Starego Teatru i poznańskiego Teatru Nowego. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są także kaliszanie.
Aktorskie nagrody rozdane! Bezprecedensowy werdykt 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych ZDJĘCIA

Jurorzy 58. KST postanowili przyznać dwie równorzędne nagrody Grand Prix - po 15 00 złotych każda - zespołowi spektaklu „TRIUMF WOLI” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz zespołowi spektaklu Agaty Dudy-Gracz „BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W obliczu zmieniającej się teatralnej rzeczywistości i płynących z tego zagrożeń, Jury podkreśliło z całą mocą, znaczenie wyjątkowego dla polskiego życia teatralnego – wyjątkowego również w skali świata, znaczenia stałych, wielopokoleniowych, budowanych latami, repertuarowych zespołów teatralnych, które są od czasów Wojciecha Bogusławskiego, założyciela Teatru Narodowego i patrona kaliskiej sceny - fundamentem tradycji i nowoczesności, a także przyszłości polskich scen publicznych dotowanych przez państwo i samorządy. „Dziękujemy!” – krzyknął z widowni Krystian Durman, aktor rodem z Kalisza, a jednocześnie najmłodszy członek krakowskiego zespołu, który w „Triumfie woli” zagrał Gays Support The Miners oraz Brata McDonalda 1.

Jury przyznało także Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza - w wysokości 3 000 złotych - ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich Izabeli Wierzbickiej za rolę Barbary Niechcic w spektaklu „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W tym roku swe nagrody mogła przyznać także publiczność, która codziennie, po każdym spektaklu, wypełniała specjalne kupony. Nagrodę dla „Naj-Bogusławskiego Spektaklu”  otrzymał spektakl „Ojciec” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, a dla „Naj-Bogusławskiego Aktora” grający w tym spektaklu główną Marian Opania.

Oto szczegółowy werdykt 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Jury w składzie:

Anna Ilczuk (Przewodnicząca),

Jacek Cieślak,

Jacek Wakar,

Rudolf Zioło

po obejrzeniu w dniach 12-19 maja 2018 r. jedenastu spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:

trzy równorzędne wyróżnienia aktorskie po 2 500 złotych każde

dla Anny Tomaszewskiej za rolę Babci w spektaklu „Murzyni we Florencji” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie
dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Mariana/Jakuba w spektaklu „Historia Jakuba” z Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie
dla Bartosza Woźnego za role Bartosza / Komisarza / Gudmundura / Prokuratora w spektaklu „Reykjavik ‘74” z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Nagrodę Specjalną im. Ignacego Lewandowskiego za wybitną rolę epizodyczną w wysokości 2 500 złotych

dla Katarzyny Cynke za rolę Bettiny Wolf w spektaklu z „Z miłości” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Cykliczną Specjalną Nagrodę Aktorską, ufundowaną przez właścicieli „Pałacu Tłokinia Restauracja – Hotel” Angelikę i Piotra Mazek, w wysokości 3 000 złotych dla aktorki/aktora na początku drogi artystycznej
dla Weroniki Kowalskiej za rolę w spektaklu „Do DNA” z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza w wysokości 3 000 złotych, ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich,
dla Izabeli Wierzbickiej za rolę Barbary Niechcic w spektaklu „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody Grand Prix 58.  Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej  po 15 00 złotych każda.

Grand Prix dla zespołu spektaklu „TRIUMF WOLI” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki:

JULIUSZOWI CHRZĄSTOWSKIEMU w roli Dumnego i wściekłego

MARCINOWI CZARNIKOWI w rolach Człowieka, który nie umiał mówić o sobie dobrze/ Brata McDonalda 2

MONICE FRAJCZYK w rolach Yogi śmiechu / Songhoy Blues

RADOSŁAWOWI KRZYŻOWSKIEMU w rolach Dasrath Manjhi- Mountain Man/Złego wilka 2

MICHAŁOWI MAJNICZOWI w rolach Górnika/Dobrego wilka 2

PAULINIE PUŚLEDNIK  w roli Mongolskiego chłopca

DOROCIE POMYKALE w roli Rachel Carson

ANNIE RADWAN w rolach Wróżki/ Złego wilka 1

DOROCIE SEGDZIE w rolach Kathrine Switzer / Dobrego wilka 1

MAŁGORZACIE ZAWADZKIEJ w roli Samoańskiej reprezentacji w piłkę nożną

KRZYSZTOFOWI ZAWADZKIEMU w roli Williama Szekspira

KRYSTIANOWI DURMANOWI w roli Gays Support The Miners / Brata McDonalda 1

ADAMOWI NAWOJCZYKOWI w roli Wuja McDonalda

z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

oraz Grand Prix dla zespołu spektaklu Agaty Dudy-Gracz „BĘDZIE PANI ZADOWOLONA, CZYLI RZECZ O OSTATNIM WESELU WE WSI KAMYK”:

DOROCIE ABBE w roli Pani Dasi zwanej Cysarzową

BOŻENIE BOROWSKIEJ-KROPIELNICKIEJ w roli Pani Pecia zwanej Mać Bolesną – matki panny młodej

GABRIELI FRYCZ w roli Pani Dziuchy zwanej Jęczałą

KAROLINIE GŁĄB w roli Pani Zuni zwanej Maciorą – panny młodej

MAŁGORZACIE ŁODEJ-STACHOWIAK w roli Pani Lidzi zwanej Ryjem – matki pana młodego

EDYCIE ŁUKASZEWSKIEJ w roli Pani Jusi zwanej Ścierwą

ANNIE MIERZWIE w roli Widzącej zwanej Czarcią Pizdą

JULII RYBAKOWSKIEJ w roli Pani Dorci zwanej Broszką – żony Pierdzimordy

MARII RYBARCZYK w roli Pani Gusi zwanej Świętej – matki Siły

MARCIE SZUMIEŁ w roli Pani Wusia zwanej Stówką – świadkowej panny młodej

ŁUKASZOWI SCHMIDTOWI w roli Pana Siutka zwanego Szczochem – pana młodego

RADOSŁAWOWI ELISOWI w roli Pana Rycia zwanego Zjebem – brata panny młodej

MICHAŁOWI KOCURKOWI w roli Pana Dziobka zwanego Siłą

MATEUSZOWI ŁAWRYNOWICZOWI w roli Pana Dziarka zwanego Przepałą

SZYMONOWI MYSŁAKOWSKIEMU w roli Pana Ciutka zwanego Pierdzimordą

ANDRZEJOWI NIEMYTOWI w roli Pana Niecika zwanego Kupą – świadka pana młodego

BARTOSZOWI NOWICKIEMU w roli Pana Zimnego zwanego Lalą

ILDEFONSOWI STACHOWIAKOWI w roli Pana Idzika zwanego Kuśką – ojca pana młodego

MARIUSZOWI ZANIEWSKIEMU w roli Pana Ładysia zwanego Cysarzem

z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

W obliczu zmieniającej się teatralnej rzeczywistości i płynących z tego zagrożeń, Jury podkreśla z całą mocą, znaczenie wyjątkowego dla polskiego życia teatralnego – wyjątkowego również w skali świata, znaczenia stałych, wielopokoleniowych, budowanych latami, repertuarowych zespołów teatralnych, które są od czasów Wojciecha Bogusławskiego, założyciela Teatru Narodowego i patrona kaliskiej sceny - fundamentem tradycji i nowoczesności, a także przyszłości polskich scen publicznych dotowanych przez państwo i samorządy.

WERDYKT PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI

Publiczność 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych po obejrzeniu 11 spektakli konkursowych, a w nich 95 kreacji aktorskich przez osiem dni festiwalowych oddała łącznie 1292 ważne głosy na Naj-Bogusławskiego Aktora oraz 1189 głosów na Naj-Bogusławski spektakl.

Nagrodę publiczności dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu  otrzymuje spektakl: „Ojciec” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

Nagrodę dla Naj-Bogusławskiego Aktora otrzymuje Marian Opania za rolę Andre w spektaklu „Ojciec” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

R. Kuciński, zdj. autor i A. Walczak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kkkkTreść komentarza: Bloki wybudowane przez KSM w Kaliszu w latach siedemdziesiątych miały taki wynalazek. Od środka klamka a na zewnątrz tylko gałka do zatrzaśnięcia drzwi za sobą przy wyjściu z mieszkania. Córka sąsiadów często zatrzaskiwała drzwi i przychodziła do mieszkania moich rodziców by przez balkon który był obok wejść do swojego domu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:29Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: 15 minut temu komentarz miał jedną zieloną i jedną czerwoną łapkę,"życie" gratuluję inwencji oraz oszustwa!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:26Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: klaTreść komentarza: Skoro policja stwierdziła,że wszystko jest w porządku to rozpatrywanie zdarzenia pod kątem wyjścia matki i pozostawienia samego malucha jest bezcelowe.Mogła wyjść z mieszkania aby list od listonosza odebrać,posprzątać klatkę schodową na swojej kondygnacji,oddać sąsiadce pożyczony cukier,a nawet nagły przeciąg mógł drzwi zatrzasnąć.Błędem jest stosowanie przy małym dziecku zatrzaskowego zamka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama