Kaliskie Liceum Plastyczne jest częścią Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i ma swą siedzibę przy ulicy Rzemieślniczej. W tym budynku funkcjonują jednak w sumie cztery typy szkół i uczy się ponad 800 osób. Ze względu na rozwój szkolnictwa zawodowego oraz zainicjowany w zeszłym roku program „Czas dla profesjonalistów” Liceum zaczęło szukać nowej siedziby. Miało przenieść się – po remoncie - do dawnej siedziby uniwersytetu przy Nowym Świecie 13, ale Rada Miejska zdecydowała o przesunięciu kwoty miliona trzystu tysięcy złotych na realizację innych celów. Od początku roku szkolnego organizacja pracy w Liceum Plastycznym była nie lada wyzwaniem. „Ta młodzież zasługuje na to, żeby uczyć się w dobrych warunkach. Nauczyciele również, żeby pracować w dobrych warunkach. Jest duże zainteresowanie tym profilem nauczania, zatem cieszymy się bardzo, że możemy razem z uniwersytetem dojść do takiego konsensusu, że to WPA oferuje nam użyczenie potrzebnej powierzchni do nauczania” – mówił podczas konferencji Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.
Dziekan kaliskiego Wydziału podkreślił, że decyzja nie była trudna, bowiem współpraca uczelni z Liceum Plastycznym z powodzeniem rozwija się od lat. Obie społeczności, szkolna i akademicka, tworzą wspólne środowisko artystów-pedagogów. Profesor Piotr Łuszczykiewicz nie ukrywał, że gościna licealistów to dla uczelni znakomita okazja do promocji. „Zależy nam na dobrych rekrutacjach. Nie ma chyba lepszego sposobu przekonania młodych ludzi, którzy uczą się w Liceum Plastycznym, że Uniwersytet z jego artystycznymi kierunkami, a może nie tylko, może i medialnymi, również humanistycznymi czy językowymi, jest świetnym miejscem do kontynuowania nauki” – mówił dziekan WPA UAM w Kaliszu.
Licealiści korzystać będą w sumie z siedmiu pomieszczeń na pierwszym piętrze jednego ze skrzydeł uczelni przy Nowym Świecie 28, zajmując w sumie około 500 metrów kwadratowych. „Kamień spada mi z serca jako dyrektorowi szkoły, że pod swoje skrzydła przyjmuje nas Uniwersytet. Raz jeszcze dziękuję panu dziekanowi. Takie wsparcie, siedem sal, to jest naprawdę komfort w tym momencie” - dodał Janusz Matuszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. Gościna szkoły w budynku uczelni potrwa 2-3 lata, ale współpraca Liceum Plastycznego i Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego ma szerzy wymiar. W planach jest także stworzenie klasy patronackiej, co wiąże się ze stworzeniem programu edukacyjnego zaakceptowanego przez Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz organizacją co najmniej dziesięciu warsztatów edukacyjnych w ciągu roku.
R. Kucinski, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze