Młodzi Kaliszanie zapytali swoich rówieśników, czy po maturze chcą zostać w Kaliszu, co trzyma ich w naszym mieście oraz co chcieliby zmienić?
84% młodych ludzi chce opuścić Kalisz!!! - Młodzi KALISZANIE - SPOTW ostatnim czasie naszej działalności przeprowadziliśmy akcje ankietową wśród kaliskich uczniów. W ankiecie wzięły udział placówki edukacyjne o takich profilach nauki jak licea, technika oraz zawodówki we wszystkich rocznikach szkolnych. Z ponad 2 tysięcy ankiet na pytanie "Czy po ukończeniu szkoły chcesz zostać w Kaliszu" blisko 84% młodzieży odpowiedziało "NIE". Głównymi powodami dla których młodzież chciałaby zostać w Kaliszu jest rodzina i przyjaciele. Jeżeli chodzi o rzeczy, które chcieliby zmienić lista jest bardzo długa. Są jednak wspólne hasła, które przewijają się ewidentnie najczęściej np.: "Zmiana władzy - Prezydenta", "Więcej imprez", "Nowe kierunki studiów", "Więcej autobusów","Więcej miejsc rozrywki dla młodych ludzi", czy "Naprawa elewacji i poprawa wyglądu miasta". Młodzi ludzie uważają miasto Kalisz za mało atrakcyjne kulturowo i oczekują od włodarzy, że miasto będzie wieczorami "Żyło".
Opublikowany przez Młodzi KALISZANIE 4 czerwca 2018
Młodzi Kaliszanie rozdali ankiety wśród tysięcy uczniów. Odpowiedziało 2300 osób. Z ankiet wynika, że ponad 90% licealistów nie ma zamiaru zostawać w rodzinnym mieście. Wyjazd planuje 70% uczniów techników. - Udało nam się przeprowadzić pewną ankietę wśród uczniów szkół średnich, zwłaszcza wśród maturzystów, którzy kończą edukację – wyjaśnia Mateusz Niżniowski ze Stowarzyszenia "Młodzi Kaliszanie". - 84% młodzieży, która brała udział w ankiecie nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania w mieście Kalisz.
Najczęściej trzyma ich rodzina i szkoła, ale większość chce opuścić miasto. Dlaczego? Odpowiedzi zazwyczaj się powtarzały. - Pierwsze miejsce dotyczyło zmiany władzy w naszym mieście – zdradza Piotr Kościelny, przewodniczący Stowarzyszenia "Kaliszanie". - Kolejne to większa ilość imprez dla młodych ludzi. Tutaj najczęściej w odpowiedziach pojawiały się imprezy kulturalne i miejsca dedykowane młodym ludziom. Były też nowe kierunki studiów, np. prawo i więcej kierunków technicznych. Pojawiały się liczne głosy zwiększenia częstotliwości kursów autobusowych, a także, o dziwo, spora część młodych mieszkańców dostrzegała problem związany z mało atrakcyjnymi elewacjami budynków, co wizerunkowo wpływa słabo na odbiór miasta.
Problemów więc sporo. Dlatego Stowarzyszenia zapowiada, że pracuje nad wieloletnim planem, który pozwoli młodym ludziom spojrzeć na miasto jako miejsce atrakcyjne do mieszkania, przyszłościowe i dające szansę na rozwój zawodowy i ciekawy pod względem spędzania wolnego czasu. Zaczynają od „koncertów dla młodych”, zapowiada Szymon Furman ze Stowarzyszenia "Młodzi Kaliszanie". - Jest to inicjatywa, w której mamy na celu promocję młodych kaliskich muzyków, artystów oraz zapewnienie swego rodzaju możliwości spędzenia wolnego czasu w fajny i ciekawy sposób.
Pierwszy koncert 29 czerwca. W siedzibie Stowarzyszenia w Rogatce Kaliskiej. Byle tylko młodzi ludzie, domagający się rozrywki, skorzystali z tego, co dla nich przygotowali inni. Kilka klubów im dedykowanych zamknięto, bo zjawiali się w nich nadzwyczaj rzadko. Podobnie jak na imprezach; przykładem są choćby ostatnie juwenalia, na których bawiła się garstka tak studentów, jak i licealistów.
AW, zdjęcia autor, prezentacja Młodzi Kaliszanie
Napisz komentarz
Komentarze