Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od kreacji do rzeczy. Pokaz mody i wystawa ZDJĘCIA

Pracownia Sztuk Projektowych Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego tradycyjnie wieńczy rok akademicki pokazem mody. Tym razem studenci i dyplomanci prof. nadzw. Moniki Kostrzewy pokażą swe kolekcje ubiorów w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Ekspozycję prac wspiera kaliska Fabryka Firan i Kororonek HAFT, której wyroby – zwłaszcza hafty – stały się częściową inspiracją w projektach młodych artystów. Pokaz zatytułowany „Od kreacji do rzeczy”, połączony z wystawą, odbędzie się w czwartek, 21 czerwca, o godzinie 18.00.
Od kreacji do rzeczy. Pokaz mody i wystawa ZDJĘCIA

Pracownia prof. Moniki Kostrzewy zajmuje się kształtowaniem umiejętności wstępnego projektowania, ale ci studenci, którzy pod jej opieką chcą zrobić dyplom, mają szansę stworzyć spójną kolekcję prac aranżujących najbliższe otoczenie człowieka, a zatem również ubiorów. W pracowni powstała tradycja projektowania odzieży, ale również innych elementów otoczenia, czyli biżuterii, dodatków, stylizacji, kształtowania wizerunku współczesnego człowieka oraz tego, co związane jest z jego z wnętrzem.

„Te koncepcje studentów są dla nas bardzo cenne. One pokazują nam, jak młody człowiek postrzega teraźniejszość i przyszłość, jak czerpie z przeszłości, tradycji, jak czerpie z wiedzy kulturowej, wiedzy na temat historii sztuki” - powiedziała prof. nadzw. Monika Kostrzewa z Pracowni Sztuk Projektowych. Student ma zatem szansę połączyć wszystkie umiejętności, które zdobył na WPA UAM i stworzyć z nich formy użytkowe, stąd nazwa wystawy „Od kreacji do rzeczy”.

Dzięki współpracy z kaliską fabryką HAFT w tym roku część studentów nie tylko poznała technologię wytwarzania materiałów przemysłowych, ale także wykorzystała hafty i koronki w swoich odzieżowych kolekcjach. „Cieszymy się, że nasze produkty na ogół kojarzone z dekoracją okna i stołu są podstawą artystycznych kolekcji przygotowanych przez młodych, prężnych, nowoczesnych ludzi” - powiedziała Monika Klejszmidt-Stachyra, specjalista ds. marketingu FFiK „Haft”.

Studenci, tworząc swe kolekcje, sięgnęli nie tylko po haft, ale także po wzornictwo ludowe i motywy obecne w twórczości znanych artystów. „Kolekcja zupa inspirowana jest twórczością Andy’ego Warhola, a konkretnie motywami okładek płyty „Velvet Underground i Nico” oraz puszki Campbell. Interesuje mnie to, że Warhol traktował grafikę jako medium sztuki masowej” – powiedział jeden ze studentów, Adam Grześkowiak, student II roku magisterskiego na WPA UAM.

Swe kolekcje dyplomowe pokaże czworo studentów roku II i dwie studentki z roku I. Nawiązując do konwencji „Uczeń i mistrz” w ramach pokazu w Muzeum Opatówku swoje realizacje zaprezentuje również prof. Monika Kostrzewa.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama