Majka urodziła się 13.08.2014 r. ponad dwa miesiące wcześniej, niż powinna i dokładnie w drugą rocznicę śmierci swoich braci bliźniaków. Poród Majki był bardzo ciężki. Po urodzeniu dostała tylko 2 punkty w skali Apgar. W tym samym dniu dziewczynka znalazła się na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w Poznaniu, gdzie przebywała ponad 7 miesięcy. Dwa dni po porodzie okazało się, że Maja ma bardzo ciężką wadę serca – całkowity nieprawidłowy spływ żył płucnych. Aby móc tę wadę skorygować dziecko musi ważyć minimum 2,5 kg, Majka ważyła o 1,5 kg za mało. Od tego dnia rozpoczęła się walka o każdy gram. W międzyczasie Majka przeszła sepsę i niewydolność wielonarządową. Przestała działać wątroba i nerki.
W listopadzie, 4 miesiące po porodzie, Maja doczekała się operacji w Klinice Kardiochirurgii w Poznaniu. Operacja na otwartym sercu trwała 6,5 godziny. Maja kolejny raz dała radę. Tydzień później zamknięto małej bohaterce mostek i Maja wróciła na OIOM. Niestety nadal na respiratorze. Niewydolność serca spowodowała ogromne spustoszenie w płucach. Majka nie dała rady sama oddychać, miała ogromną dysplazję oskrzelowo – płucną.
W grudniu 2014 roku podjęto decyzję o tracheostomii. Ale pomimo tego Mai nie udało się odłączyć od respiratora. Następują kolejne miesiące w szpitalu i kolejne 3 sepsy, z których Majka wychodzi zwycięsko. W marcu 2015 roku, po 7 miesiącach, dziewczynka przyjeżdża do domu - na respiratorze i sondzie, bo nie jest w stanie jeść sama.
Dziś Maja jest w domu i robi ogromne postępy. Musi nadrobić ten stracony czas w szpitalach. Niestety pojawiły się u niej napady padaczkowe, które w jednej chwili potrafią zniszczyć całą ciężką pracę. Pomimo leków i diety ketogennej, napady nie ustępują, a po każdym z nich wszystko trzeba zaczynać od początku.
Dzięki ogromnej pracy udało się odłączyć Majkę od respiratora, a pół roku później usunąć również rurkę tracheostomijną. Rodzice walczą o pierwsze słowo i pierwszy krok swojej ukochanej córeczki. Majka wymaga stałej rehabilitacji – jest dzieckiem wiotkim. Ponadto wszystkie wizyty pielęgniarek, rehabilitantów i logopedy muszą odbywać się w domu ze względu na całkowity brak odporności. Polski system NFZ nie przewidział takiej sytuacji. Większość wizyt odbywa się więc prywatnie.
Cały dochód z imprezy, która odbędzie się 22 czerwca br. na placu przy CKiS zostanie przeznaczony na rzecz dziewczynki.
W PROGRAMIE IMPREZY CHARYTATYWNEJ:
godz. 16.00 – 18.30
– występy wokalno-instrumentalne w wykonaniu uczniów Szkoły Talent Studio
– prezentacje taneczne Szkoły Tańca Bogdan oraz Studia Kreacji Arlety Piotrowskiej
– zajęcia karate z Kaliskim Klubem Kyokushin-kan Karate David Club
– warsztaty legorobotyki z firmą TwójRobot.pl
– malowanie twarzy
Animacje ze Strefą Artystyczną Uciechowo
– gry i zabawy dla dzieci
– malowanie wielkoformatowe
– duże bańki mydlane
– wata cukrowa
Źródło: CKiS Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze