Dla studentów WPA skupionych w Pracowni Sztuk Projektowych prof. Moniki Kostrzewy moda to sposób na wyrażenie siebie, a także możliwość kształtowania najbliższego otoczenia człowieka. Tworząc swe odzieżowe projekty sięgają po rozmaite inspiracje. W tym roku oglądać można było m.in. dwie kolekcje inspirowane polską sztuką ludową. Autorka jednej z nich już znalazła zatrudnienie w kaliskiej firmie odzieżowej. „Wydaje mi się, że przetwarzanie tego, co było, tej tradycji, sztuki ludowej na nowoczesną formę jest jak najbardziej dobre” – powiedziała nam Edyta Cichomska, której kolekcja nosi tytuł „Nowoczesny folklor”.
Inni studenci znaleźli inspiracje w Teorii Widzenia Władysława Strzemińskiego czy w action painting Jacksona Pollocka. Kończący studia Adam, który na dyplom przygotował kolekcję inspirowaną twórczością Andy’ego Warhola, czerpie garściami ze współczesnej estetyki i już od dłuższego czasu współpracuje z gwiazdami estrady. „Żyjemy w tej rzeczywistości, pop art nas otacza, sztuka masowa nas otacza, dlatego ja próbuję przełożyć to na język sztuki najlepiej jak potrafię” - mówił Adam Grześkowiak, który w swym porfolio ma już projekty zrealizowane dla Dody czy zespołu Video.
W tych kolekcjach studenci wykorzystują nie tylko umiejętności projektowe, ale także malarskie, graficzne, zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Niewiele osób uzmysławia sobie, że najlepsze projekty modowe mają swoje źródło w artystycznej kreacji. „Moda to nie jest coś, co widzimy tylko w witrynach sklepowych. To są kreacje, to są sposoby myślenia, postrzegania rzeczywistości, przewidywania, tworzenia i sposobu pokazywania własnej wizji. I właśnie taką modę, modę-sztukę i balansowanie na granicy między jednym a drugim staraliśmy się zrealizować podczas dzisiejszego pokazu” – powiedziała nam prof. nadzw. Monika Kostrzewa, kierownik Pracowni Sztuk Projektowych na WPA UAM.
Drugim ważnym aspektem całego przedsięwzięcia było zbliżenie nauki, sztuki i biznesu. Dzięki współpracy WPA z kaliską firmą HAFT studenci nauczyli się projektować i wykonywać hafty, a później wykorzystali je w swoich kolekcjach. „Od kreacji do rzeczy, czyli można przełożyć sztukę na biznes. Jesteśmy pewni, że ta współpraca będzie się rozwijać i z tego również będzie biznes. Pokaz naprawdę piękny”- podsumował Mieczysław Kędzierski, prezes HAFT S.A.
Pokaz mody w MHP w Opatówku był integralną częścią wernisażu wystawy pt. „Od kreacji do rzeczy”. Ekspozycja ta zawiera zarówno prace prof. Moniki Kostrzewy, jak i projekty studentów powstałe pod jej kierunkiem.
R. Kuciński, zdj. A. Kuciński
Napisz komentarz
Komentarze