Kalisz to miasto nieodłącznie związane z Ptolemeuszem, który umieścił gród Calisia na mapie Cesarstwa Rzymskiego w II wieku po Chrystusie. Astronomowie znają Ptolemeusza z modelu świata zwanego geocentrycznym (z Ziemią w środku). Na astronomicznej mapie kraju umieścił Kalisz około 1413 roku Karol Malapert, który prowadził obserwacje Słońca za pomocą lunet z wieży, która bezsprzecznie jest pierwszym polskim obserwatorium astronomicznym. Wieża ta istnieje po dziś dzień; jest "przylepiona" do zachodniej ściany kaliskiego kościoła garnizonowego.
W latach 70., 80. i 90. XX w. istniała w Kaliszu, przy ulicy Ułańskiej, Dostrzegalnia Astronomiczna i oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Sekcję tę prowadził do swojej śmierci nieoceniony inż. Janusz Kaźmierowski. Sekcja znana była z badań meteorytów, a także z konstrukcji własnych teleskopów. Dziś schedę po Januszu Kaźmierowskim przejął Radosław Pior – nowy promotor astronomii w Kaliszu, który od ubiegłego roku powadzi Koło Astronomiczne przy spółdzielni „Dobrzec”.
Radosław Pior jest z wykształcenia fizykiem. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 20 lat jest związany z edukacją astronomiczną. Jako uczeń uczestniczył w astronomicznych olimpiadach, konkursach i obozach. Jest organizatorem turystyki astronomicznej, aktywny animatorem i autorem artykułów, konstruktorem własnego przenośnego planetarium. Napisał wielu scenariuszy warsztatów astronomicznych dla najmłodszych.
Wykorzystując wszystkie zmysły, wszelkie możliwe sposoby oraz bazując na osiągnięciach starożytnej i nowoczesnej nauki, Radosław Pior uczy astronomii w przedszkolach, szkołach, dziecięcych uniwersytetach oraz w trakcie festynów i innych publicznych imprez. Promuje astronomię w sposób tradycyjny, wykorzystuje też niespotykane metody pracy z publicznością. W ciągu pierwszego sezonu Koła Astronomicznego Radosław zaraził tą pasją ponad 50 regularnych dziś uczestników Koła. Wspólnie organizowali zwiedzanie Wieży Malaperta, premierę seansu "Powrót Na Księżyc" oraz wykład prof. Zdzisława Musielaka. Najmłodsi uczniowie Koła Astronomicznego mogą pochwalić się zdobytymi odznakami Ambitnego Młodego Astronoma.
Wszyscy pasjonaci Kosmosu mogą zaglądać do Klubu Promonta przy ul. H. Sawickiej 39 w każdy czwartek. Rozpoczęcie zajęć już 11 września: o godz. 17:00 dla uczniów szkół podstawowychi godz. 18:00 dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych. Wstęp wolny.
MIK, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze