Od 300 lat mieszkańcy Mikstatu oddają się pod opiekę św. Rocha - patrona tego wielkopolskiego miasteczka, ale także aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów. Podczas środowej (15 sierpnia) sesji popularno-naukowej „Siła wiary, kultu i tradycji” burmistrz miasta i gminy Mikstat przypomniał, że zgodnie z legendą mikstaczanie czczą św. Rocha z wdzięczności za uratowanie mieszkańców w czasie wielkiej zarazy.
W dniu patrona miasta, 16 sierpnia u stóp Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie podczas barwnego korowodu odbywa się wielowiekowy zwyczaj błogosławienia zwierząt. W tym roku braci mniejszych i ich właścicieli błogosławił ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Podczas sumy odpustowej Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu i Łukasz Dybul, przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie wręczyli dostojnemu gościowi pamiątkową grafikę z widokiem na kościół farny w mieście.
W ramach uroczystości ku czci św. Rocha do mikstackiego sanktuarium pielgrzymują także lekarze i służby weterynaryjne. Odbywają się także zajęcia wakacyjnej Szkoły Świętego Rocha dla dzieci, która w tym roku otwarła swoje podwoje już po raz siódmy.
AW, fot. Przemysław Klimek
Napisz komentarz
Komentarze