Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konferencja popularnonaukowa do wystawy „Skarby z dawnej zakrystii...” ZDJĘCIA

Pod hasłem "Skarby z dawnej zakrystii. Tekstylia w służbie liturgii" przebiegała konferencja popularnonaukowa, na którą zaprosiły 19 października Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Sesja zorganizowana w auli Domu Pielgrzyma przy bazylice stanowiła swoisty komentarz i rozwinięcie wątków wystawy "Skarby z dawnej zakrystii. Zabytkowe Szaty liturgiczne ze zbiorów Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu". Samą wystawę można zwiedzać w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.
Konferencja popularnonaukowa do wystawy „Skarby z dawnej zakrystii...” ZDJĘCIA

Po powitaniu przez gospodarza, ks. prałata dra Jacka Ploty, Kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, głos zabrała Sylwia Kucharska, Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Część z referatami otworzył ks. kan. dr Jarosław Powąska z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej wystąpieniem pt. „Córa królewska wchodzi pełna chwały, w złotogłów odziana” (Ps 45 (44), 14), podczas którego mówił o teologicznym znaczeniu szat liturgicznych.

Następnie głos zabrała pani Ewa Orlińska-Mianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej wystąpienie dotyczyło tematu „Sztuka tkacka w oprawie liturgii. Wzorzyste jedwabie szat liturgicznych od XVI do XVIII wieku”. 

Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum

Tematy wzornicze i dekoratorskie poruszyły w swych wykładach dr Karolina Stanilewicz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – „Dekoracje hafciarskie szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku na przykładzie zabytków z kolegiaty łowickiej” oraz Monika Janisz z Muzeum Narodowego  w Warszawie, która mówiła o „Pasmanteryjnych dekoracjach szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku”.

Typowo kaliski akcent miały wykłady w ostatniej części konferencji. Pierwszy z tej serii wygłosiła dr Ewa Andrzejewska z Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Pani dr Ewa ciekawe mówiła o „Historiach zapisanych na podszewkach. Rola podszewek w ustalaniu proweniencji i dziejów paramentów na przykładzie szat liturgicznych z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”. Z kolei pan Michał Błaszczyński z Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu mówił o franciszkańskiej „Kapie liturgiczna z kaliskiego kościoła franciszkanów”, która została ostatnio zidentyfikowana przez Niego w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Zamknięcie konferencji i jednocześnie niejako jej podsumowanie stanowił wykład Małgorzaty Podkańskiej z pracowni ReKonArt (konserwacja tkanin) z Warszawy. Nosił on tytuł „Habent sua fata vestimenta. Sekrety osiemnastowiecznego haftowanego ornatu z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”. Przedstawicielka większego zespołu konserwatorów zaprezentowała na slajdach i opowiedziała o skomplikowanym procesie konserwacji i restauracji haftowanego ornatu,  którego element stanowi graficzny motyw przewodni wystawy „Skarby z dawnej zakrystii”.

Tę ekspozycję oglądać można w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (ul. Kolegialna 4) do 20 grudnia 2018 r., a zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama