Tegoroczna edycja pleneru skierowana została do młodzieży w wieku 13-18 lat z Kalisza i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. W lipcu na terenie kompleksu zamkowo-parkowego i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie zostały przeprowadzone 8-dniowe warsztaty. Motywem przewodnim projektu była Sztuka Ziemi – Land Art – rozumiana jako świadoma interwencja artysty w przyrodę i przestrzeń, tak aby stworzyć jej ulepszony kształt i obraz. Do udziału w warsztatach zaproszono takich artystów i edukatorów jak: Artur Żmijewski, Mikołaj Poliński, Michał Szlaga, Natalia Czarcińska, Maria Stafyniak, Paweł Kula, Bogusława Krassowska-Kowalczyk, Marta Kościańska, Adrian Kempa, Michał Mąka.
Uroczyste spotkanie podsumowujące międzynarodową współpracę artystyczną odbyło się w czwartek, 18 października 2018 r.
Podczas wernisażu zobaczyć było można multimedialny album zawierający fotografie przyrody, ludzi i otoczenia gołuchowskiego parku, który stworzyli uczestnicy pod opieką artystyczną Michała Szlagi - w ciągu nieprzerwanych 24 godzin pracy – oraz wielkoformatowy banner wykonany przy współpracy z Michałem Mąką. Na planszach przed ratuszem można obejrzeć poszczególne zadania warsztatowe i ich efekty a w głównym hallu ratusza ekspozycję dopełnia film promocyjny, doskonale oddający atmosferę pleneru.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny, bezpłatny katalog, który można otrzymać w siedzibie galerii.
„Zielona Sztuka” to cykliczny projekt edukacyjny dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kalisza. Koszt zadania to 101 000 zł.
Partnerami projektu są: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i Koledż Kultury i Sztuki w Kamieńcu Podolskim.
Źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze