- Cieszę się, że udało nam się stworzyć szeroką koalicję demokratyczną, zbudowaną z tych ugrupowań, które są za państwem zdecentralizowanym i za silnym członkostwem w Unii Europejskiej. Łączy nas podstawa programowa i pomimo pewnych rozbieżności dla dobra Wielkopolski potrafimy się skutecznie w tym gronie porozumieć - mówił marszałek Marek Woźniak (KO). - To jest stabilna większość 25, a nawet 26 głosów, które nam pozwalają wszystkie kluczowe decyzje, jak choćby budżet województwa, przyjmować z dużym spokojem. Przed nami kolejne wyzwania – przede wszystkim tworzymy nową strategię dla województwa do roku 2030, planujemy nowy program dla nowego budżetu UE i będziemy wydatkować jak najwięcej i najbardziej skutecznie te pieniądze, które mamy jeszcze z bieżącego budżetu europejskiego do 2023 roku. Trzeba wszystkie te projekty inwestycyjne zrealizować, zakończyć i rozliczyć. Mamy szereg inwestycji w wielu dziedzinach, od zdrowia poczynając po kulturę, tradycyjnie także w infrastrukturze i transporcie, jak zakup nowoczesnego taboru kolejowego. Są też sprawy społeczne, np. kwestie centrów senioralnych czy potrzeba zajęcia się problemami młodzieży. To w tej najbliższej pięciolatce chcemy wspólnie realizować, dla dobra Wielkopolski - dodał.
Współpracownikami Marka Woźniaka w zarządzie województwa zostali po raz kolejny Wojciech Jankowiak (PSL) i Krzysztof Grabowski (PSL), którzy będą kontynuować pracę jako wicemarszałkowie. Marzena Wodzińska (KO) drugą kadencję będzie członkiem Zarządu. Na tym stanowisku zadebiutuje natomiast Jacek Bogusławski (KO) – pilanin, z wykształcenia ekonomista oraz przedsiębiorca z 20-letnim doświadczeniem. Właściciel firmy Studio Promocyjno Handlowe CREDO, zajmującej się wydawaniem materiałów szkoleniowych z zakresu nauki jazdy i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Współtwórca m.in. portalu i gazety FaktyPilskie.pl oraz magazynu „Strefa Jazdy”. Przez dwie ostatnie kadencje był Radnym Miasta Piły, gdzie przewodniczył Komisji Gospodarki Miejskiej.
Przewodniczącym Sejmiku będzie Wiesław Szczepański (SLD-LR), natomiast wiceprzewodniczącymi zostali Marek Gola (KO), Jarosław Maciejewski (PSL) oraz Małgorzata Waszak (KO).
Układ sił w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego to efekt decyzji mieszkańców regionu, którzy podczas październikowych wyborów samorządowych zdecydowali, że 39 mandatów zostało rozdzielonych wśród pięciu formacji. 15 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 13 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentuje 7 osób, 3 radnych występuje w barwach Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem, a KWW Bezpartyjni Samorządowcy wprowadził 1 radnego. Porozumienie ws. utworzenia sejmikowej koalicji zawarły Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem.
MIK za: UMWW w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze