Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dostęp do księgi wieczystej - kiedy, jak i dlaczego?

Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości. Są takie sytuacje, gdy zaglądniecie do niej staje się wprost niezbędne.
Dostęp do księgi wieczystej - kiedy, jak i dlaczego?

Do czego potrzebujemy księgi wieczystej

Na co dzień nie myślimy o księdze wieczystej w związku z nieruchomością, której ona dotyczy. A jednak, dobrze jest mieć do niej dostęp i w istotnym momencie zajrzeć w jej treść. Jaki może być to moment? Na przykład jeśli chcemy wynająć mieszkanie bez pośrednika i potrzebujemy upewnić się co do tożsamości właściciela. Innym przypadkiem jest kupno nieruchomości. Ważna informacja jest taka, że nawet jeżeli okaże się, że w księdze wpisano nieprawidłową osobę, ale dokonaliśmy wszelkiej staranności i wiedzeni przekonaniem, że kupujemy od właściciela nabyliśmy nieruchomość - prawo będzie po naszej stronie. Innymi słowy, będziemy traktowani jak pełnoprawni nabywcy. Księgi wieczyste przydają się także w momencie postępowania spadkowego lub otrzymania darowizny. W dokumencie znajdziemy bowiem wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danej nieruchomości, które mogą nas interesować z prawnego punktu widzenia. Do tych informacji należą dane dotyczące położenia nieruchomości, jej powierzchni, wszelkich ustanowionych służebności. Z księgi dowiemy się także, kto jest właścicielem nieruchomości oraz czy ustanowiono na niej hipotekę.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że ich treść nie stanowi tajemnicy, przed której wyjawieniem mógłby z jakiegoś powodu wzbraniać się właściciel. W związku z tym, szukanie numeru KW warto zacząć od zapytania o niego właściciela danej nieruchomości. Czasami zdarza się jednak tak, że do wybranej księgi chcemy zajrzeć zanim jeszcze nawiążemy kontakt z właścicielem nieruchomości lub po prostu nie wiemy kim on jest. Jakie mamy możliwości?

Możemy skorzystać z komercyjnych portali, takich jak Ksiegiwieczyste.pl, dzięki którym numer KW interesującej nas nieruchomości uzyskamy po uiszczeniu niewielkiej opłaty na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki. Znając ten numer możemy skorzystać z serwisu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl) i tam bezpłatnie pobrać dokument do wglądu.

Numer księgi wieczystej możemy próbować uzyskać także drogą urzędową. W tym przypadku, niezbędna jest wiedza na temat podstawowych danych identyfikujących daną nieruchomość (np. adres administracyjny, obręb ewidencyjny). Poza koniecznością złożenia stosownego wniosku wraz z opłatą za wydanie dokumentu, wymagane jest również wykazanie interesu prawnego do nieruchomości - to pozwoli na otrzymanie dokumentu, na którym podany będzie również numer KW. A to bywa zazwyczaj najbardziej kłopotliwe. Zwłaszcza, że chęć nabycia nieruchomości nie jest kwalifikowana jako interes prawny. Instytucje, do których powinniśmy się w tym celu udać to właściwe miejscowo:

  • Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych – gdzie należy złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej,
  • Starostwo Powiatowe, Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – gdzie należy złożyć wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków.

Zainteresowanych tematyką ksiąg wieczystych zachęcamy do odwiedzenia portalu Ksiegi-wieczyste.org

Zdjęcie: Fotolia, artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama