Akcja ratunkowa była wówczas utrudniona ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. Powódź pokazała, że doposażenie jednostek OSP i PSP jest niezbędne. - W tej chwili dysponujemy odpowiednią ilością pomp szlamowych i pływających. Zostały też zakupione dwa duże agregaty do wypompowywania wody z zalanych powierzchni i łodzie płaskodenne, których w 2010 roku nie było. Wtedy pływaliśmy normalnymi łodziami i one zostały zniszczone w czasie akcji ratunkowej. Obecne mają zanurzenie 15 centymetrów – mówi Marcin Balcerzak z Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzec.
Strażacy są pewni, że dzięki temu sprzętowi akcja ratunkowa będzie przebiegać sprawniej. Mniejsze będą też koszty. Dzięki np. przenośnej zaporze, której Miasto ma w tym momencie 270 kawałków - każdy o długości 10 metrów, nie trzeba będzie układać wałów z piasków. - Taki rękaw napełnia się wodą. Odcinki można łączyć w nieskończoność. Powódź w 2010 roku pokazał, jak czasochłonne i kosztowne jest sprzątane po powodzi, ile pracy trzeba włożyć, żeby pozwozić i zutylizować worki z piaskem. W przypadku takiego wału wystarczy spuścić wodę i schować wał do magazynu – wyjaśnia Jerzy Kuś z Wydziału Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim.
Oprócz sprzętu jednostki otrzymały też odpowiedni sprzęt umożliwiający długie przebywanie w wodzie. W większości sprzęt był kupowany za pieniądze z budżetu miasta.
AW, zdjęcia autor
Wykaz sprzętu przeciwpowodziowego
Agregat pompowy SPD-F 6/12, 2 szt.
Wydajność max. 4060 l/min., nominalna 2800 l/min. przy ciśnieniu 1 bar.
Pompa szlamowa Honda WT 40X, 4 szt.
Wydajność 1600 l/min
Pompa szlamowa Honda WT 30X, 5 szt.
Wydajność 1200 l/min
Pompa pływająca Niagara i Posejdon łącznie 8 szt.,
Wydajność 1200 l/min
Łódź płaskodenna, 5 szt.
Cztery łodzie kompozytowe lekkie, jedna aluminiowa,
Spodnie do pracy w wodzie i wodery po jednej parze,
(Każda Jednostka OSP posiada 50 par spodniobutów i 50 par woderów).
Wał przeciwpowodziowy napełniany wodą 1 odcinek 10 m (tylko na prezentację wypełniony powietrzem).
Przenośna zapora przeciwpowodziowa 10 m z rękawem wewnętrznym.
Zapora przeznaczona jest do budowania wałów przeciwpowodziowych lub ich podwyższania. Składa się z dwóch rękawów. Wewnętrzny rękaw wypełnia się wodą. Zewnętrzny stanowi jego powłokę. Zaletami systemu jest niewielki ciężar, łatwość przemieszczania, składowania i instalacji. Jeden 10 metrowy odcinek zastępuje około 170 worków z piaskiem. Zapory można ze sobą połączyć. W przypadku wyższego poziomu wody zalewowej większą wysokość zapory można uzyskać po umieszczeniu trzeciej na dwóch wcześniej napełnionych w formie piramidy. Wysokość około 40-50 cm (w zależności od ukształtowania terenu), szerokość około 100 cm, długość 10 m ( w jednym odcinku mieści się około 3000 dm wody), waga jednej zapory około 10 kg. W miejskim magazynie przeciwpowodziowym znajduję się 270 odcinków przenośnych zapór przeciwpowodziowych.
Napisz komentarz
Komentarze