We wtorek odbył się pierwszy etap olimpiady. Młodzież musiała wypełnić test. Pytania dotyczyły spraw bezpieczeństwa publicznego, przepisów z tego zakresu, działalności Straży Miejskich, pierwszej pomocy, ale najwięcej związanych było z tematem głównym olimpiady – ze smogiem. - Jest to temat dość „świeży”, związany z tym, co dzieje się w naszym kraju, ze szczytem klimatycznym, stąd zainteresowanie młodzieży jako świadomych, przyszłych obywateli tego kraju – mówi Agnieszka Korotczuk, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
Jak przyznaje nam jedna z uczestniczek olimpiady, niektóre pytania było podchwytliwe. – Np. musieliśmy zaznaczyć co nie powoduje smogu. Niektórzy z rozpędu zrozumieli, że należy wskazać, co smog powoduje – mówi nam Sylwia Staniewska, uczennica klasy prawno-policyjnej „Ekonomika”.
Druga edycja Olimpiady przyciągnęła kilkuset uczniów z naszego regionu. A jest o co walczyć. Nagroda główna to indeks na trzyletnie studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Ich wartość to 15 tysięcy zł. - Cieszymy się, że Olimpiada zyskuje na popularności. W tym roku bierze w niej udział o wiele więcej uczniów niż w ubiegłym roku. Zadaniem uczestników było wypełnienie testu składającego się z 30 pytań. 100 najlepszych osób zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu, który odbędzie się w styczniu 2019 roku – wyjaśnia Agata Dybioch ze Straży Miejskiej Kalisza.
Trzecim ostatnim etapem jest szczebel wojewódzki zaplanowany na marzec 2019 roku. Najlepsi uczniowie zostaną zakwalifikowani do finału, w którym będą musieli wykazać się własną inicjatywą nie tylko proponując, ale przede wszystkim wdrażając w życie rozwiązania poprawiające poczucie bezpieczeństwa mieszkańców swojej najbliższej okolicy.
AG, RK, fot. RK
Napisz komentarz
Komentarze