W komunikacie wydanym 4 stycznia czytamy:
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że na terenie powiatu ostrowskiego u mieszkańców dwóch miejscowości na dzień 03.01.2019r. odnotowano w sumie 4 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Powyższe przypadki dotyczą dwóch osób dorosłych (niepotwierdzone) oraz 2 dzieci do lat 18.
Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania miał miejsce w dniu 26.11.2018r. W dniach 21.12.2018r. i 24.12.2018r. odnotowano dwa niepotwierdzone przypadki związane rodzinnie z pierwszym potwierdzonym przypadkiem. W dniu 29.12.2018r. odnotowano kolejny potwierdzony przypadek zachorowania”.
Ostatnie zachorowanie na terenie Ostrowa i powiatu ostrowskiego miało miejsce w listopadzie 2017 r. W roku minionym, w całym kraju, liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A wynosiła 1441, natomiast na terenie województwa wielkopolskiego - 42 przypadki.
Czym jest żółtaczka pokarmowa?
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), inaczej "żółtaczka pokarmowa" (zwana też chorobą brudnych rąk), to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby.
W około 95 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożycie: wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym; żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw, owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami.
Objawy zakażenia to: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, brak apetytu, nudności i wymioty, ból brzucha, ból mięśni i stawów, świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu, odbarwiony stolec.
Choroba ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Powikłania WZW A są groźne i mogą doprowadzić do śmierci.
Jak zapobiec zakażeniu?
Na żółtaczkę pokarmową istnieje szczepionka. Najważniejsze są jednak podstawowe zasady higieny:
- częste mycie rąk, także podczas przygotowywania posiłków;
- spożywanie potraw po obróbce termicznej (gotowane, pieczone, smażone). Unikanie zwłaszcza niegotowanego mięsa oraz skorupiaków oraz kupowania żywności na ulicznych straganach;
- picie wyłącznie butelkowanej lub przegotowanej wody (zwłaszcza podczas pobytu za granicą), ochrona jedzenia przed owadami.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze