Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

74. rocznica wyzwolenia Kalisza spod okupacji hitlerowskiej ZDJĘCIA

Osoby, które pamiętają ten dzień mówią o radości. Czekali na niego długie 5 lat. 23 stycznia 1945 roku Kalisz opuścili Niemcy. Wtedy liczyło się tylko to. Refleksja, że wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do miasta zaczęła się inna okupacja, przyszła później. Jednak w pamięci pozostała ulga, że z ulic Kalisza znikają osoby w hitlerowskich mundurach, dlatego dziś – w rocznicę tamtych wydarzeń – złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej.

Było zimno. Zdecydowanie zimniej niż dzisiaj. Jednak atmosfera na ulicach miasta była gorąca. Radości z wkroczenia Armii Czerwonej, dzięki której Kalisz opuścili niemieccy żołnierze nie można porównać do niczego, przypomina por. Wacław Szymański, który wtedy właśnie wrócił do rodzinnego miasta z wysiedlenia. - Wszyscy się radowali. Nie wiedzieliśmy wtedy, że z jednej niewoli wchodzimy w  drugą.

Taka refleksja przyszła bardzo szybko. Jednak przez długie lata mówienie głośno o radzieckiej okupacji było niemożliwe. Dopiero w 1989 roku moment opuszczenia Polski przez Niemców dzięki Armii Czerwonej, zaczęto nazywać kolejną niewolą. Nie zmiana to faktu, że dla osób czekających na koniec wojny dzień 23 stycznia 1945 roku na zawsze pozostanie wyjątkowy. – W tym czasie dziesiątki tysięcy osób zostało zamordowanych lub wywiezionych. W tym prawie cała ludność pochodzenia żydowskiego. Co roku tego dnia wspominani są ci, którzy zginęli w walce z niemieckim okupantem – przypomniała w trakcie uroczystości Joanna Kempa z Urzędu Miasta Kalisza.

Ofiary II wojny światowej – kaliszan, którzy nie doczekali wyzwolenia miasta z niemieckiej niewoli – uczczono w 74. rocznicę tych wydarzeń, składając kwiaty pod pamiątkową tablicą na ścianie ratusza.  Wiązanki złożyli przedstawiciele kombatantów, władz miasta i województwa, parlamentarzyści, organizacje miejskie oraz uczniowie.

AW/BD, zdjęcia BD


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1037 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: SdfaaaTreść komentarza: 3800zł netto totak mniej więcej 3 dni pracy... ludzie zarabiają tyle miesięcznie? Masakra, wynajem mieszkania w Warszawie tyle kosztuje, a gdzie opłaty za media? Jedzenie? Rozrywki?Data dodania komentarza: 17.01.2025, 21:17Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Języka światowego z tego nie będzie, ale można by przyjąć esperanto jako podstawę języka europejskiego. Zamiast jałowych, bezskutecznych wysiłków przyspieszonej federalizacji kraje UE i inni chętni mogliby podpisać konwencję o Europejskiej Wspólnocie Kulturowej, organizacji do znacznego zintensyfikowania wymiany kulturalnej i naukowej pomiędzy narodami Europy. W ramach konwencji UE uznałaby lekko zmodyfikowane (np. przez pozbycie się znaków diakrytycznych w pisowni - jest taka wersja Zamenhofa) esperanto pod nazwą "język europejski" za jeden z oficjalnych języków Unii, wyróżniony tym, że po upływie wstępnego okresu przewidzianego w konwencji wystąpienia na forum UE w tym języku nie będą tłumaczone na inne języki, a wystąpienia w innych językach będą tłumaczone tylko na europejski. To by oznaczało, że z powodów praktycznych każdy europoseł będzie musiał znać europejski. Konwencja powinna przewidywać też, że po odpowiednim wykształceniu nauczycieli pewna minimalna część (np. 1/4) lekcji młodego pokolenia będzie odbywać się w języku europejskim oraz że wprowadzony zostanie przedmiot wyposażający młode pokolenie w zdolność do prezentacji obcokrajowcom kultury macierzystej w języku europejskim. To przez dziesięciolecia stopniowo ukształtowałoby europejski jako drugi język własny, wpajany od dziecka przez rodziców, co dałoby mu przewagę nad angielszczyzną, która nawet przy najlepszej powszechnej znajomości zawsze będzie jednak językiem obcym. Polska jest najbardziej predestynowana do podjęcia takiej inicjatywy. Jeżeli kiedyś dzięki temu powstałaby konfederacja europejska, to byłby to twór naturalny, w przeciwieństwie do papierowych projektów biurokratycznych mogących Unię jedynie rozwalić.Data dodania komentarza: 17.01.2025, 19:47Źródło komentarza: Międzynarodowy język pokoju. Darmowy kurs Esperanto w Kaliszu!Autor komentarza: AmeliaTreść komentarza: Możesz się wyprowadzać. Nikt cię na siłę nie trzyma. A jak oceniasz politykę KO? Co takiego wspaniałego zrobili rządzący dla nas i Polski, bo ja nie widzę niczego pozytywnego.Data dodania komentarza: 17.01.2025, 18:19Źródło komentarza: Nawrocki na „urlopie” w Kaliszu. „Tu z Kalisza od was to płynie”Autor komentarza: zennTreść komentarza: Prokuratura też nie lepsze dzbany !Data dodania komentarza: 17.01.2025, 18:08Źródło komentarza: Zwyrodnialec bestialsko zabił psy! Chciał zrobić na złość partnerce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama