Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

41. Schola Cantorum zainaugurowana ZDJĘCIA

Rozpoczął się 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Koncert inaugurujący muzyczne święto odbył się 23 stycznia w kaliskiej katedrze. Zdobywców Harf Eola - złotych, srebrnych, brązowych i bursztynowej oraz wyróżnień i nagród specjalnych poznamy 26 stycznia.

- Po raz kolejny nasze miasto, szczycące się najstarszą metryką, otwiera swoje bramy dla wyjątkowych gości. Tak kochani, nie waham się użyć tego słowa. Jesteście wyjątkowi. Podobnie jak nasza Schola Cantorum, która właśnie dzięki wam wkracza w kolejne dziesięciolecie swojej obecności na muzycznej mapie naszego miasta i kraju. To piękny dorobek. Wartość, którą warto pielęgnować i rozwijać, bo kaliska Schola to festiwalowy fenomen. Dowód na to, że we współczesnym, skomercjalizowanym, goniącym za sukcesem świecie jest grupa fantastycznych, utalentowanych młodych ludzi, którzy wbrew powszechnej modzie chcą sięgać do źródeł i wydobywać piękno z muzyki naszych przodków – mówił, w imieniu prezydenta Krystiana Kinastowskiego, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Życzę wam sukcesów w rywalizacji o najcenniejsze festiwalowe trofea, ale przede wszystkim udanego, pełnego pozytywnych wrażeń pobytu w naszym mieście. Wypełnijcie je kolorami, śpiewem i tańcem sprzed wieków, uświadamiając nam po raz kolejny jak cennej, historycznej i kulturowej spuścizny, jesteśmy spadkobiercami. 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” uważam za otwarty!

W środę, 23 stycznia publiczność wysłuchała utworów w wykonaniu laureatów poprzedniej edycji imprezy.

W programie 41. festiwalu (znajdziecie go tutaj) znalazły się koncerty i wystawy prac plastycznych, ale przede wszystkim konkurs, który pozwoli wyłonić tegorocznych zdobywców Harf Eola. Zwycięzców muzycznych zmagań poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę, 26 stycznia, w Auli WPA UAM im. Prof. Jerzego Rubińskiego, przy Nowym Świecie.

Źródło: kalisz.pl fot. Anna Błaszczyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1037 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: SdfaaaTreść komentarza: 3800zł netto totak mniej więcej 3 dni pracy... ludzie zarabiają tyle miesięcznie? Masakra, wynajem mieszkania w Warszawie tyle kosztuje, a gdzie opłaty za media? Jedzenie? Rozrywki?Data dodania komentarza: 17.01.2025, 21:17Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Języka światowego z tego nie będzie, ale można by przyjąć esperanto jako podstawę języka europejskiego. Zamiast jałowych, bezskutecznych wysiłków przyspieszonej federalizacji kraje UE i inni chętni mogliby podpisać konwencję o Europejskiej Wspólnocie Kulturowej, organizacji do znacznego zintensyfikowania wymiany kulturalnej i naukowej pomiędzy narodami Europy. W ramach konwencji UE uznałaby lekko zmodyfikowane (np. przez pozbycie się znaków diakrytycznych w pisowni - jest taka wersja Zamenhofa) esperanto pod nazwą "język europejski" za jeden z oficjalnych języków Unii, wyróżniony tym, że po upływie wstępnego okresu przewidzianego w konwencji wystąpienia na forum UE w tym języku nie będą tłumaczone na inne języki, a wystąpienia w innych językach będą tłumaczone tylko na europejski. To by oznaczało, że z powodów praktycznych każdy europoseł będzie musiał znać europejski. Konwencja powinna przewidywać też, że po odpowiednim wykształceniu nauczycieli pewna minimalna część (np. 1/4) lekcji młodego pokolenia będzie odbywać się w języku europejskim oraz że wprowadzony zostanie przedmiot wyposażający młode pokolenie w zdolność do prezentacji obcokrajowcom kultury macierzystej w języku europejskim. To przez dziesięciolecia stopniowo ukształtowałoby europejski jako drugi język własny, wpajany od dziecka przez rodziców, co dałoby mu przewagę nad angielszczyzną, która nawet przy najlepszej powszechnej znajomości zawsze będzie jednak językiem obcym. Polska jest najbardziej predestynowana do podjęcia takiej inicjatywy. Jeżeli kiedyś dzięki temu powstałaby konfederacja europejska, to byłby to twór naturalny, w przeciwieństwie do papierowych projektów biurokratycznych mogących Unię jedynie rozwalić.Data dodania komentarza: 17.01.2025, 19:47Źródło komentarza: Międzynarodowy język pokoju. Darmowy kurs Esperanto w Kaliszu!Autor komentarza: AmeliaTreść komentarza: Możesz się wyprowadzać. Nikt cię na siłę nie trzyma. A jak oceniasz politykę KO? Co takiego wspaniałego zrobili rządzący dla nas i Polski, bo ja nie widzę niczego pozytywnego.Data dodania komentarza: 17.01.2025, 18:19Źródło komentarza: Nawrocki na „urlopie” w Kaliszu. „Tu z Kalisza od was to płynie”Autor komentarza: zennTreść komentarza: Prokuratura też nie lepsze dzbany !Data dodania komentarza: 17.01.2025, 18:08Źródło komentarza: Zwyrodnialec bestialsko zabił psy! Chciał zrobić na złość partnerce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama