Energa MKS pisze historię! Kaliszanie w półfinale Pucharu Polski! (ZDJĘCIA)

Trwa piękna przygoda piłkarzy ręcznych Energa MKS Kalisz w rozgrywkach PGNiG Pucharu Polski. W sobotę podopieczni Patrika Liljestranda pokonali w Arenie drużynę Górnika Zabrze 27:25 i awansowali do półfinału pucharowych zmagań. Uczynili to po raz pierwszy w najnowszej historii kaliskiego szczypiorniaka.

Wicelider PGNiG Superligi przyjechał do Kalisza praktycznie w najmocniejszym zestawieniu. Jedynie bez zmagającego się z grypą bramkarza Martina Galii oraz Aleksandra Tatarincewa. To oznaczało, że rozgrywki pucharowe traktuje poważnie i nie zamierza grać na pół gwizdka. Kaliszanie mieli zatem niezwykle trudnego rywala. Mimo to zagrali przeciwko niemu bez żadnych kompleksów. Przez znakomitą większość spotkania byli na prowadzeniu i po emocjonującej końcówce dokonali historycznego wyczynu. Wcześniej bowiem żadna kaliska ekipa nie znalazła się w najlepszej czwórce krajowego pucharu w piłce ręcznej.

Od początku gospodarze grali szybko i skutecznie. Pewną rękę miał Kirył Kniaziew, rzucał i świetnie rozrzucał piłki Marek Szpera, a Michał Drej bezbłędnie wykonywał karne. Po ich akcjach MKS zdobył trzy gole z rzędu i w 7. minucie prowadził 5:3. Dziesięć minut później w efektowny sposób powiększył przewagę, gdy wrzutkę Szpery na bramkę zamienił Kamil Adamski (10:7). Wprawdzie po kolejnych 120 sekundach był już remis (10:10), ale jeszcze przed przerwą miejscowi odzyskali prowadzenie.

W drugiej połowie mecz się wyrównał, raz jeden, raz drugi zespół przechylał szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Obie ekipy starały się grać uważnie i unikać błędów. Może z tego względu, gdy w 43. minucie tablica wskazała wynik 21:20 dla MKS-u, przez kolejnych sześć minut nie padła żadna bramka. Więcej skutecznych akcji było natomiast w końcówce, która przyniosła sporo emocji. Na cztery minuty przed ostatnią syreną, po dwóch trafieniach Jana Czuwary, zabrzanie odskoczyli na 23:25 i perspektywa awansu do półfinału zaczęła się od kaliszan oddalać. Na szczęście tylko na chwilę. Po bramkach Marka Szpery i Macieja Pilitowskiego gospodarze wyrównali stan na 25:25, a po celnym rzucie Artura Klopstega znów prowadzili (26:25). Potem znakomitą interwencją popisał się Łukasz Zakreta i na niespełna pół minuty przed końcem piłka była w rękach kaliszan. Okazji na wygraną nie zmarnowali. Ostatnią akcję rozgrywali długo, do pewnego podania, które otrzymał Klopsteg, pieczętując zwycięstwo MKS-u 27:25.

W gronie czterech półfinalistów PGNiG Pucharu Polski, oprócz kaliskiego zespołu, są same krajowe tuzy – PGE Vive Kielce, Orlen Wisła Płock i Azoty Puławy. Z tą ostatnią drużyną team znad Prosny zmierzy się już w najbliższą środę, tyle że w meczu, w którym stawką będą ligowe punkty. Pucharowe zmagania wrócą natomiast w drugiej połowie marca, a półfinałowe pary wyłoni losowanie.