Uczestnicy spotkań zapoznają się z serwisem internetowym "Szukajwarchiach", na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 14 milionów opisów jednostek archiwalnych (teczek, ksiąg, pojedynczych dokumentów i fotografii) i ponad 37 mln skanów materiałów archiwalnych, a ich liczba stale rośnie. - Na prelekcji omówione zostaną nie tylko założenia teoretyczne i budowa sytemu, a także sposoby jak najszybszego odnalezienia potrzebnej informacji i skanów (o ile są) poszukiwanych dokumentów, a także plany jego rozbudowy na przyszłość – mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. - Przewidujemy 3-godzinne spotkania: o 9.00, 11.00 i 13.00. Motywem przewodnim będą w kolejności: genealogia, I i II wojna światowa. Warsztaty - wyszukiwanie informacji na "Szukajwarchiwach.pl" - będą połączone z prezentacją dobranych tematycznie materiałów archiwalnych z zasobu kaliskiego Archiwum.
Równolegle odbędą się pokazy konserwatorskie, na których omówiona zostanie profilaktyka konserwatorska i jej wpływ na stan zachowania materiałów archiwalnych oraz rodzaje zniszczeń w materiałach archiwalnych (ich charakterystyka i przyczyny). Zaplanowano też zwiedzanie pracowni konserwatorskiej (zapoznanie ze sprzętem oraz materiałami wykorzystywanymi w konserwacji właściwej) oraz konserwację praktyczną – podklejanie kart bibułką japońską i filmoplastem oraz uzupełnianie ubytków masą papierową w maszynie do nadlewania ubytków.
Zapisy należy kierować na adres: [email protected]. Dodatkowych informacji udziela kierownik Oddziału I Grzegorz Waliś (tel. 62 767 10 22 w. 84) lub kierownik Oddziału II Edyta Pietrzak (w. 80).
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze