W poniedziałek rano odwiedziliśmy dwie spośród kilku placówek, które sprawują opiekę nad dziećmi – halę Kalisza Arena i Młodzieżowy Dom Kultury. Pierwsza z nich świeciła pustkami. - Jak na razie nie ma tłumów, przyszły trzy osoby z opiekunem, choć jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność. Jesteśmy w stanie przyjąć kilkaset uczniów – mówił Błażej Wojtyła, prezes Zarządu Energa MKS Kalisz. - Zorganizowaliśmy treningi dla dzieciaków, pokaz piłki siatkowej, pokaz piłki ręcznej. Będą mogły brać udział w treningach razem z zawodnikami i też oczywiście oglądać treningi zawodników.
Tyle że oglądać nie miał kto. - Miałam zamiar zostawić tutaj dzieci, ale na razie jest frekwencja mała, więc jestem tu z nimi dopóki mogę zostać – powiedziała babcia, która przyprowadziła trójkę swoich wnucząt. - Moim zdaniem ten strajk nie powinien uderzać w dzieci. Wiadomo, że każdy walczy o swoje, że pieniądze są potrzebne każdemu. Nauczyciel to bardzo odpowiedzialna funkcja, nie powinno tak być – dodała.
W kaliskim Młodzieżowym Domu Kultury również pustki. Rano tylko jedna mama przyprowadziła swoje dziecko, ale zaraz z powrotem zabrała je do domu. - Byliśmy przygotowani na poprowadzenie zajęć świetlicowych dla dzieci z klas 1-3 od godziny 9:30. Zgłosiła się tylko jedna osoba. A my jako MDK po południu normalnie prowadzimy swoje zajęcia. Mamy grafik ustalony na cały ten tydzień, jak będzie potrzeba dalej to będziemy po prostu przez kolejne tygodnie kontynuować – powiedziała Beata Paszek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.
Najwyraźniej wielu rodziców znalazło rozwiązanie w postaci dziadków, którzy przejęli opiekę nad dziećmi. Naprzeciw swoim pracownikom wyszło też część zakładów pracy, m.in. Uniwersytet Adama Mickiewicza – tak w Poznaniu jak i w kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym. Tam w trakcie strajku osoby związane z uczelnią mogą przyjść do pracy z dziećmi. Dzięki temu uczelni nie grozi paraliż z powodu urlopów pracowników, którzy musieliby zostać w domach.
Choć zainteresowanie zajęciami zorganizowanymi przez miasto jest niewielkie, kaliskie instytucje będą gotowe tak długo przyjmować dzieci jak długo szkoły nie będą pracować. Szczegółowy harmonogram zajęć przedstawiamy poniżej:
Organizator: Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji
Współorganizatorzy: Kaliski Klub Sportowy 1925 Kalisz, MKS Kalisz
Kontakt ws. zajęć: p. Monika Krymarys, tel: 62 757 32 67, mail: [email protected] ;
p. Norbert Gałązka, tel: 726 516 812, mail: [email protected] (zajęcia piłkarskie)
Miejsce odbywania zajęć:
1. Boiska treningowe Stadionu Miejskiego przy ul. Łódzkiej 19-29 – tylko w poniedziałek 08.04.2019
2. Boisko przy ul. Tuwima 2 (Majkowskie Wembley)
3. Boisko stadionu przy ul. Wał Matejki 2-4
4. Hale sportowe przy ul. Łódzkiej 19 i 29
5. Boisko ORLIK przy ul. Granicznej 56
6. Hala Arena Kalisz przy ul. Wyszyńskiego 22-24
Inne istotne informacje: Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00 – 14:00 dla uczniów klas 4. szkoły podstawowej i starszych
Charakterystyka zajęć: Zajęcia rekreacyjno-sportowe, gry i zabawy. Kaliski Klub Sportowy 1925 Kalisz przygotuje zajęcia piłkarskie prowadzone przez trenerów grup młodzieżowych i zawodników pierwszego składu zespołu.
Organizator: Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”
Kontakt ws. zajęć: p. Małgorzata Pomykała, tel: 62 7664340, mail: [email protected]
Miejsce odbywania zajęć: OKP „Wieża Ciśnień” przy ul. Górnośląskiej 66a
Inne istotne informacje: Zajęcia odbywają się w godzinach 10:00 – 13:00 dla uczestników powyżej 12 roku życia; maksymalna liczba uczestników: 15
Charakterystyka zajęć: Zajęcia związane z edukacją plastyczną, które będą prowadzone przez Michała Bugzela i Agatę Rogozińską. Celem będzie nauka rysunku, oraz wzbudzanie zainteresowania rozmaitymi dziedzinami artystycznymi jak malarstwo, rysunek, rzeźba. W pierwszej, teoretycznej części zajęć, prowadzący przedstawią uczestnikom podstawowe pojęcia z zakresu dziedziny plastyki, takie jak: perspektywa, linia, kreska, walor, kontrast itp. Druga, praktyczna część, to praca indywidualna i grupowa związana z rysowaniem węglem, ołówkiem czy tuszem. Wśród wykorzystywanych materiałów dydaktycznych znajdą się papier, kredki, ołówki, tusze, pędzle itp.
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Kontakt ws. zajęć: p. Ewa Cierniak, tel: 62 767 40 81, mail: [email protected]
Miejsce odbywania zajęć: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina przy pl. św. Józefa 5
Inne istotne informacje: Zajęcia odbywają się dla uczestników powyżej 15. roku życia w godzinach określonych w charakterystyce zajęć
Charakterystyka zajęć:
1. Oprowadzanie po wystawie „Obiekty” Przemysława Trześniaka oraz pokaz video „The Ghost” duetu Combi Cats w Galerii Pulsar. Oprowadzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie między 8:00 a 15:00, trwać będzie 45 minut i przeprowadzane będzie w grupach o liczebności od 2 do 30 osób.
2. Prezentacja filmu o życiu i twórczości Jana Tarasina w Galerii Pulsar o godzinie 12:00. Pokaz filmu z wprowadzeniem trwać będzie 45 minut i przeprowadzany będzie dla grup o liczebności od 2 do 15 osób.
3. Pokaz filmu „Pokolenie pieniądza” w ramach projektu „Kino dla Sztuki”. Pokaz trwa 104 minuty i przeprowadzony będzie dla grupy o maksymalnej liczebności 30 osób tylko 11 kwietnia (czwartek) o godzinie 18:00.
Organizator: Filharmonia Kaliska
Kontakt ws. zajęć: p. Ewa Szumna, tel: 62 757 07 48 lub 604 196 895, mail: [email protected]
Miejsce odbywania zajęć: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28-30
Inne istotne informacje: Zajęcia odbywają się 11 kwietnia 2019 roku w grupach maksymalnie 50-osobowych i rozpoczynają się o godzinach: 8:55, 10:40 lub 11:55. Chęć uczestnictwa należy zgłosić telefonicznie, najpóźniej 2 dni przed wyznaczonym terminem.
Charakterystyka zajęć: Filharmonia Kaliska oferuje udział w otwartej próbie orkiestry
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury
Kontakt ws. zajęć: p. Agnieszka Herszel, tel: 62 767 25 21, mail: [email protected]
Miejsce odbywania zajęć: Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Fabrycznej 13-15
Inne istotne informacje: Zajęcia odbywają się w godzinach 9:30 – 12:00 i przeznaczone są dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych niekorzystających ze świetlicy w szkołach dla grup 25-osobowych.
Charakterystyka zajęć: Zajęcia mają charakter świetlicowy. Dzieci przyprowadzają i odbierają rodzice lub opiekunowie - wymagane jest podanie danych i podpisanie formularza
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Kontakt ws. zajęć: p. Arkadiusz Błaszczyk, tel: 62 753 02 63, 62 753 14 92
Miejsce odbywania zajęć: Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu przy ul. Legionów 66
Inne istotne informacje: Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i odbywać się będą w grupach maksymalnie 30-osobowych w godzinach określonych w charakterystyce zajęć
Charakterystyka zajęć:
1. Godziny 10:00-10:45. „Z Kalisza do Kamerunu. Stefana Szolca-Rogozińskiego podróż niezwykła” – prezentacja multimedialna + prelekcja
2. Godziny 11:30-12:30. „Biblioteka przestrzenią młodego człowieka” – zajęcia z przysposobienia czytelniczego + prezentacja zbiorów specjalnych
3. Godziny 13:00-14:00. „Metamorfozy miasta” – prezentacja multimedialna o historii Kalisza + prelekcja
Organizator: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera
Kontakt ws. zajęć: p. Barbara Karpińska, tel: 62 757 16 86, mail: [email protected]
Miejsce odbywania zajęć: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera przy pl. Jana Pawła II 9
Inne istotne informacje: Zajęcia rozpoczynają się o godzinach 9:00, 10:30, 12:00 i 13:30.
Charakterystyka zajęć: Szkoła zaprasza na koncerty w wykonaniu swoich uczniów połączone z prezentacją instrumentów i zwiedzaniem gmachu. Długość trwania każdego koncertu oraz prowadzenie dostosowane do wieku danej grupy dzieci.
Organizator: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Kontakt ws. zajęć: p. Kalina Grabińska, tel: 669 996 644
Miejsce odbywania zajęć: Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu przy ul. Bolesława Pobożnego 87
Inne istotne informacje: Zajęcia odbywać się będą w godz. 9:00-14:00 i są płatne (15 zł za 5h zajęć)
Charakterystyka zajęć: Warsztaty i zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze