Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kuratorium Oświaty w Kaliszu apeluje do uczniów: przyjdźcie jutro na egzamin!

Nauczyciele strajkują, więc co z egzaminem gimnazjalisty? Ten już jutro, dlatego uczniowie i ich rodzice nerwowo oczekują na informację. Faktem jest, że nie wszystkie kaliskie szkoły zdołały skompletować zespoły nadzorujące, ale przed dyrektorami jeszcze cały dzisiejszy dzień. A Kuratorium Oświaty apeluje do uczniów: jutro zgodnie z planem przyjdźcie wszyscy na egzamin!
Kuratorium Oświaty w Kaliszu apeluje do uczniów: przyjdźcie jutro na egzamin!

Kaliska „16”, w skład której wchodzi dawne Gimnazjum nr 3 przy ul. Teatralnej jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminów. W placówce trwa dziś jedynie ustawianie ławek, bo procedury są już dopięte na ostatni guzik. - Rodzice i uczniowie już wczoraj zostali o tym powiadomieni – mówi Agnieszka Wańka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu. – Udało mi się zebrać zespół egzaminacyjny, w którego skład wchodzą nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, nauczyciele i kadra pedagogiczna z wewnątrz, a do tego zrobiłam jedną większą salę z sal mniejszych, czyli połączyłam uczniów podzielonych wcześniej na mniejsze zespoły. Według rozporządzenia zwiększono liczbę uczniów przypadających na nauczyciela, dzięki czemu w dużej sali jest mniej nauczycieli i łatwiej to było zorganizować. Tak więc mam nadzieje, że wszystko przejdzie pozytywnie i pozytywnie się zakończy.

Takiego komfortu nie mają jednak wszyscy dyrektorzy. Są jeszcze szkoły, gdzie zespoły nadzorujące będą tworzone do ostatniej chwili. - Cały czas jestem na etapie tworzenia komisji egzaminacyjnych, szukam egzaminatorów – przyznaje Izabela Kurek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Kaliszu. - Walczę o to, żeby te egzaminy się odbyły. Potrzebuję w jeden dzień 22 egzaminatorów.

Do egzaminu przygotowane jest już dawne Gimnazjum nr 9 na Dobrzecu

Dyrektorzy wciąż kompletują komisje

W Kaliszu trzydniowy egzamin gimnazjalisty powinien rozpocząć się w środę w 10 placówkach - 7 dawnych gimnazjach: przy ul. Wyszyńskiego (dawne Gimnazjum nr 9), Teatralnej (dawne Gimnazjum nr 3), Polnej (dawne Gimnazjum nr 4), Podmiejskiej (dawne Gimnazjum nr 10), Tuwima (dawne Gimnazjum nr 1), Ciasnej (dawne Gimnazjum nr 2) i Karpackiej (dawne Gimnazjum nr 7) oraz w 3 szkołach specjalnych: w SP nr 19, w gimnazjum dla dorosłych w Zespole Szkół Zawodowych i w SP 5 z Oddziałami Przedszkolnymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2  im. Plutonu Głuchoniemych AK.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Kaliszu przyznaje, że komisje nie wszędzie udało się skompletować. - W niektórych szkołach domyka się jeszcze ostatnie komisje. Chodzi szczególnie o piątek, kiedy tych osób w komisjach będzie potrzebnych znacznie więcej niż w pozostałe dni, bo są języki – mówi Violetta Słupianek, dyrektor kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty. - Natomiast dyrektorzy stanęli na wysokości zadania i praktycznie wszyscy te komisje skompletowali. Mamy problem w tych największych szkołach, gdzie są klasy z oddziałami integracyjnymi, gdzie dla jednego ucznia musi być np. oddzielna komisja, więc ci dyrektorzy naprawdę borykają się z dużymi trudnościami.

Kuratorium dziękuje nauczycielom i apeluje

Według danych Kuratorium w niektórych szkołach do przeprowadzenia egzaminów zgłosili się strajkujący nauczyciele. W innych odmówili, dlatego dyrektorzy są zmuszeni poszukiwać chętnych z zewnątrz. - Dla dyrektorów jest to dodatkowa praca, ponieważ muszą zatrudnić te osoby na zastępstwo, ale ja nie chciałabym, żeby ten egzamin odbył się w taki sposób. Wolałabym, żeby było to przy udziale nauczycieli uczących w tych szkołach, bo to świadczyłoby o tym, że nie tylko walka o podwyżkę wynagrodzeń, ale i uczniowie są dla nich ważni – mówi Violetta Słupianek. - Bardzo bym chciała podziękować nauczycielom, którzy pomimo strajku zgodzili się uczestniczyć w egzaminach, bo to jest naprawdę bardzo poważny egzamin, który decyduje o promocji i świadectwie ukończenia szkoły. Ja wiem, że nauczyciele strajkują, ale chciałabym prosić bardzo o to, aby podczas egzaminów byli jednak ze swoimi uczniami, bo w ten sposób narażają uczniów, o których dbali i troszczyli się przez kilka lat na to, że oni nie ukończą szkoły, więc to naprawdę jest poważny problem.

Jak strajk to strajk

Część nauczycieli jest jednak zdania, że nie mogą wziąć udziału w przeprowadzeniu egzaminów. Tak będzie np. w Zespole Szkół nr 9, gdzie żaden ze strajkujących pedagogów nie zasili komisji egzaminacyjnej. - Nie uczestniczymy w żadnych obowiązkach służbowych. My nawet nie jesteśmy prawnie do tego zdolni w tym momencie. Podjęliśmy decyzję o strajku i bardzo konsekwentnie będziemy realizować nasze zamierzenia – mówi Tomasz Kubis, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół nr 9 w Kaliszu. Jest zdania, że egzaminy nie są i nie mogą być zwieńczeniem edukacji. - Naszym powołaniem i zadaniem jest nauczyć młodego człowieka, żeby był najlepszą i najszczęśliwszą wersją samego siebie w życiu. Egzaminy to pewna formalność, o której kształcie, terminie, przebiegu decydują czynniki wyższe. I to jest ich odpowiedzialność. Ale muszą się odbyć. My byśmy bardzo chcieli, żeby egzaminy się odbyły. Nauczyciele muszą funkcjonować i zarabiać w sposób godny, musi zmienić się również system edukacji. Obecnie on jest chory. Egzaminy w obecnym kształcie to testy. Przygotowując młodego człowieka do takich egzaminów, nauczyciele automatycznie dostosowują metody, program, żeby dziecko dobrze zdało ten egzamin. Kształt tych egzaminów nie odpowiada praktycznym potrzebom - dodaje Tomasz Kubis. 

W "9" strajkujący nauczyciele nie wejdą w skład komisji egzaminacyjnej

Uczniowie, przyjdźcie na egzamin!

Dyrektor Kuratorium Oświaty jest dobrej myśli, że egzaminy jednak się odbędą. – Proszę o przekazanie wszystkim uczniom, którzy mają jutro egzamin, żeby wszyscy stawili się w swoich szkołach, bez względu na szum medialny. Żeby nie było sytuacji, że jakiś uczeń uzna, że jego szkoła strajkuje, więc on nie przyjdzie na egzamin.. Wówczas wina za nieobecność będzie leżała po jego stronie – mówi Violetta Słupianek.

A dyrektorom dziękuje, że stanęli na wysokości zadania w tych wyjątkowo trudnych okolicznościach. - Chciałabym podziękować dyrektorom szkół, którzy zrobili wszystko, żeby zabezpieczyć te egzaminy. To ogromna praca i często karkołomne poszukiwania egzaminatorów. To jest bardzo poważna odpowiedzialność dyrektora, bo odpowiada jednoosobowo za przeprowadzenie egzaminów. Dlatego jeszcze raz apeluję do nauczycieli: bądźmy razem mimo wszystko – dodaje Violetta Słupianek.

Dyrektor kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Violetta Słupianek apeluje do uczniów, aby jutro zgodnie z planem przyszli na egzaminy

W Kaliszu do ogólnopolskiego strajku nauczycieli przystąpiły 33 spośród 49 placówek oświatowych. - Tak naprawdę jesteśmy w bardzo nieprzewidywalnej sytuacji, ponieważ od wielu lat nie było takiej determinacji wśród nauczycieli, która się przerodziła w czyn. Wszystko jest możliwe. Mamy nadzieję, że zakończy się to jak najszybciej rozwiązaniem, które będzie nas satysfakcjonowało. Strajk nie jest naszym hobby, nie jest naszym powołaniem i nie sprawia nam przyjemności - podkreśla Tomasz Kubis z Zespołu Szkół nr 9.

MIK, AG, fot. AG  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kkkkTreść komentarza: Bloki wybudowane przez KSM w Kaliszu w latach siedemdziesiątych miały taki wynalazek. Od środka klamka a na zewnątrz tylko gałka do zatrzaśnięcia drzwi za sobą przy wyjściu z mieszkania. Córka sąsiadów często zatrzaskiwała drzwi i przychodziła do mieszkania moich rodziców by przez balkon który był obok wejść do swojego domu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:29Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: 15 minut temu komentarz miał jedną zieloną i jedną czerwoną łapkę,"życie" gratuluję inwencji oraz oszustwa!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:26Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: klaTreść komentarza: Skoro policja stwierdziła,że wszystko jest w porządku to rozpatrywanie zdarzenia pod kątem wyjścia matki i pozostawienia samego malucha jest bezcelowe.Mogła wyjść z mieszkania aby list od listonosza odebrać,posprzątać klatkę schodową na swojej kondygnacji,oddać sąsiadce pożyczony cukier,a nawet nagły przeciąg mógł drzwi zatrzasnąć.Błędem jest stosowanie przy małym dziecku zatrzaskowego zamka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama