Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 18:13
Reklama
Reklama
Reklama

Dachau - cud wiary we stawiennictwo św. Józefa. Rocznica wyzwolenia obozu ZDJĘCIA

Swoje ocalenie od początku nazywali cudem – cudem za wstawiennictwem św. Józefa Kaliskiego. Wiedząc, że Niemcy szykują się do likwidacji obozu koncentracyjnego w Dachau zawierzyli się świętemu i przysięgli, że jeśli przeżyją będą pielgrzymować przed cudowny obraz w kaliskiej bazylice. Pierwszy raz w naszym mieście zjawili się kilka lat po zakończeniu wojny. Świadków tamtych wydarzeń nie ma już wśród żywych, ale na pamiątkę tego, co wydarzyło się 29 kwietnia 1945 roku – w rocznicę wyzwolenia obozu – obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dachau - cud wiary we stawiennictwo św. Józefa. Rocznica wyzwolenia obozu ZDJĘCIA

Dachau było obozem, do którego, obok osób cywilnych, trafiło ponad 4 tysiące duchownych. Większość kapłanów pochodziła z Polski. Wyzwolenia, w którym upatrywali cudu, doczekali nieliczni. Wiedząc, że wojna zbliża się ku końcowi, a Niemcy planują zabicie wszystkich uwięzionych powierzyli swe życie św. Józefowi. Nowennę z intencją cudu wyzwolenia odmawiali przez 9 dni. Ostatniego, 22 kwietnia 1945 roku, ponownie odmówili akt oddania się w opiekę św. Józefa i zobowiązali się szerzyć jego kult i pielgrzymować przed cudowny wizerunek w kaliskiej bazylice.

Cud przyszedł 29 kwietnia 1945 roku. Na ten dzień Niemcy zaplanowali zrównanie obozu z ziemią. Zagłada miała zacząć się o 21.00. 4 godziny wcześniej Dachau wyzwoliło kilkunastu amerykańskich żołnierzy armii generała Pattona.

Spośród 4 tysięcy uwięzionych tam w czasie wojny księży wyzwolenia dożyło niewiele ponad 800. Dla nich pojawienie się aliantów było cudem zesłanym przez św. Józefa, dlatego 3 lata po wyzwoleniu prawie pół tysiąca z nich przyjechało do Kalisza, by oddać hołd świętemu i stać się żywym świadectwem wary jak sami o sobie mówili. Pielgrzymowali do 2010 roku – wtedy w nabożeństwie dziękczynnym wziął udział ostatni z żyjących księży dachauowców ks. Leon Stępniak, który zmarł w 2013 roku WIĘCEJ 

Wotum ocalenia księży jest Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności w podziemiach kaliskiej bazyliki, która powstała w 1970 roku. 5 lat później w Łomiankach księża stworzyli Instytut Studiów nad Rodziną, które także jest ich podziękowaniem dla św. Józefa za ocalenie życia.

Księży, którzy doczekali wyzwolenia obozu nie ma już wśród żywych, ale na pamiątkę tamtych wydarzeń oraz wszystkich duchownych, którzy zginęli nie tylko w czasie II wojny światowej, od 2005 roku obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Główne uroczystości odbywają się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

AW, zdjęcia arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: M2MTreść komentarza: Ciekaw jestem kiedy Sulisławice doczekają się remontu ulicy Romańskiej? Od 20 lat jest w opłakanym stanie. Jazdą tą ulicą to istne katusze. Dziwię się że jeszcze autobusy tam jeżdżą. Ul. Zachodnia od sklepu Lewiatan do mostu też prosi się o remont i wybudowanie chodnika.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:56Źródło komentarza: To budują w Kaliszu. Co, gdzie i za ile?Autor komentarza: LelekTreść komentarza: MOJSIUK jakby takie jak ty zabrały siłę do prawdziwej roboty a nie tylko stukały tipsem w biurko to już dawno temu tydzień pracy byłby czterodniowy.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:39Źródło komentarza: Czterodniowy tydzień pracy? Wielkopolskie firmy liderami TAKICH zmianAutor komentarza: ...Treść komentarza: Teraz oby zawału dodatkowego nie dostał jak policja wyjasni sytuacje i zrobią jako kolizja i 1020 zł i 10 pkt wpłynie na konto teraz to strach się bać karaja wszystkoData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:30Źródło komentarza: Akcja służb na Dobrzecu. Mężczyzna zasłabł za kierownicąAutor komentarza: National222Treść komentarza: Niech ch..... szczeli kw, non stop spóźnienia nawet godzinne, chodzi o trasę Poznań -Wągrowiec. Jak jedzie kilka osób puszczają podwójny, a jak w godzinach powrotu z roboty to jeden skład i ludzie jeden na drugim, wy coś macie chyba z głowami, powinni was na zbite pyski powywalacData dodania komentarza: 28.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama