niedziela, 29 września 2024 17:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Architektour 2019 podsumowany. Co studenci chcieliby zmienić w Kaliszu? ZDJĘCIA

Miejska dżungla, przestrzeń rekreacyjna na Złotym Rogu, pasaże, miejsca wypoczynkowe, dodatkowe stacje rowerowe czy przestrzeń gastronomiczno-usługowa na terenach pofabrycznych przy ulicy Piskorzewie i Złotej – to tylko niektóre propozycje studentów architektury, którzy gościli przez tydzień w Kaliszu. Ich projekty nie pójdą do szuflady, zostaną przeanalizowane, a może nawet doczekają się realizacji.
Architektour 2019 podsumowany. Co studenci chcieliby zmienić w Kaliszu? ZDJĘCIA

Około 100 studentów przyjechało z całej Polski - był Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław. Najpierw zwiedzali Kalisz, następnie dokładnie obejrzeli teren, dla którego mieli przez czas swojej wizyty opracowywać koncepcję zagospodarowania.

W środę włodarze miasta oraz inni studenci biorący udział w warsztatach Architektour poznali efekty kreatywnej pracy młodych przyszłych architektów. Studenci przedstawili swoje propozycje zagospodarowania sześciu obszarów, gdzie jednym z nich były tereny pofabryczne Teknia Automotive – ul. Piskorzewie, ul. Złota.- Jest to teren, na którym brak zorganizowanej przestrzeni zielonej i także przestrzeni rekreacyjnej. Dokonaliśmy tutaj wizji lokalnej i wywiadu środowiskowego, zapytaliśmy mieszkańców o konkretne ich potrzeby i najczęściej przewijającym się tematem było zagadnienie przestrzeni zielonych. W ten sposób tworzą nam się charaktery przestrzeni od rekreacyjnej poprzez sąsiedzką i taką najbardziej publiczną. Pierwsza - rekreacyjna stoi na drodze pasażu, który znajduje się przy arterii biurowców i ma ona charakter usługowy, znajduje się tam gastronomia, ale też miejsce wypoczynkowe, dużo zieleni – opowiadali studenci podczas prezentacji swoich pomysłów.

Kolejną z sześciu lokalizacji był Złoty Róg i bulwar nad Prosną w al. Wolności. – Jednymi z zalet są obecność wody, oś widokowa na kościół franciszkański oraz obecność zieleni, natomiast wady to brak ciągłości komunikacji pieszej oraz rowerowej, dostępu do wody oraz mało cienia. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie licznej zieleni na przestrzeń tego placu, tworząc taki charakter, mówiąc dosłownie, miejskiej dżungli, która pomimo tej lokalizacji w takim ścisłym centrum posiada taki ruralistyczny charakter – prezentowali studenci z grupy, która zajęła się okolicą Złotego Rogu.

Warsztaty Architektour podsumował również prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - Widać, że uczestnicy warsztatów bardzo dokładnie przeanalizowali te tematy, które miasto zaproponowało. Oczywiście my będziemy na spokojnie to wszystko analizować, ponieważ w tej chwili te pomysły były przedstawione w sposób zbiorczy. Na pewno będą głosem w dyskusji w tym kierunku, w jakim miasto powinno się rozwijać. Dla mnie taką pozytywną stroną jest to, że już po tych prezentacjach widać, że to co studenci prezentują  pokrywa się z tym, o czym my myśleliśmy, chociażby dając te tematy jako obszary problemowe.

Projekty, które przygotowali studenci zostaną udostępnione miastu i partnerom projektu z prawem do realizacji. Zostaną też przedstawione mieszkańcom Kalisza w formie wystawy.

Młodzi architekci pracowali nad łącznie sześcioma obszarami: zachodnia część Śródmieścia II – rejon ulic Podgórze i Jabłkowskiego; tereny pofabryczne Wistil S.A. - ul. Majkowska 13; tereny pofabryczne Teknia Automotive – ul. Piskorzewie, ul. Złota; Złoty Róg bulwar nad Prosną – al. Wolności; tereny pod zabudowę mieszkaniową przy ul. Przybrzeżnej; tereny inwestycyjne przy ul. Podmiejskiej 16, należące do firmy Colian Holding S.A.

KB, fot autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama