124 – to liczba osób, które popełniły w tym zakresie przestępstwo, czyli w organizmie miały więcej niż 0,5 promila alkoholu. Nie ma właściwie tygodnia byśmy Was nie informowali o przypadkach jazdy po alkoholu. Czasem to informacja o zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy podczas kontroli drogowej. Coraz częściej nieodpowiedzialną osobę udaje się ująć dzięki odważnej postawie innych – jak np. w przypadku 53-letniej kobiety, która 17 maja, mając 2 promile, spowodowała kolizję na parkingu, a wcześniej miała problem z pokonaniem zakrętu z ul. Kościuszki w al. Wojska Polskiego. Kluczyki zabrał jej przypadkowy kierowca.
Nikt za to nie udaremnił jazdy pijanemu 27-latkowi, który w dodatku nie miał prawa jazdy. 30 marca nad ranem kierując autem marki rover, na ul. Nowy Świat zjechał z drogi, ściął znak drogowy, uderzył w mur i przystanek autobusowy. Ranne zostały dwie pasażerki samochodu. Badanie wykazało, że młody mężczyzna miał ponad promil alkoholu.
Do tego dochodzi jeszcze grupa kierowców nieujęta w tej statystyce - „w stanie po spożyciu alkoholu” - u nich zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2-0,5 promila. Co miesiąc średnio to kilka osób.
Od styczna do połowy maja 2018 roku kaliska policja zatrzymała 98 nietrzeźwych kierujących (powyżej 0,5 promila). W tym roku: 124. Na ten moment mamy więc wzrost o 26 pijanych kierowców. Niepokojące statystki dotyczą całego kraju.
- Po około dekadzie stopniowej poprawy i spadku liczby kierowców zatrzymywanych w stanie nietrzeźwości, trend ten został odwrócony – informuje redakcja autokultu portalu wp.pl - Statystyki dotyczące pijanych za kółkiem znów rosną – i to znacząco. W pierwszym kwartale policja wykryła 22 165 osoby, które dopuściły się takiego wykroczenia lub przestępstwa. To aż o około 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – czytamy w artykule autokultu.
Kara za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila)
Za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 § 1 k.w. grozi:
kara aresztu (do 30 dni) lub kara grzywny (do 5.000 zł)
zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.
Kara za prowadzanie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)
Za przestępstwo jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 k.k grozi:
kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat
świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5.000 zł do 60.000 zł
Statystki Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu od stycznia do kwietnia 2019 roku. Liczba zatrzymanych nietrzeźwych osób prowadzących pojazdy mechaniczne.
Styczeń: 23
Luty: 20
Marzec: 35
Kwiecień: 32
Do połowy maja: 14
Statystki Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu z 2018 roku. Liczba zatrzymanych nietrzeźwych osób prowadzących pojazdy mechaniczne.
Styczeń: 22
Luty: 13
Marzec: 25
Kwiecień: 23
Maj: 30
Czerwiec: 35
Lipiec: 21
Sierpień: 24
Wrzesień: 32
Październik: 18
Listopad: 25
Grudzień: 26
Razem 294
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze