Z inicjatywą utworzenia kolei aglomeracyjnej kilka lat temu wyszedł prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i jednocześnie prezes Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Taka kolej łączyłaby m.in. Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Odolanów, gminy od granicy z powiatem sieradzkim po granicę z woj. dolnośląskim. A dzisiaj np. atrakcyjnie turystycznie tereny Odolanowa są łatwiej dostępne komunikacyjnie z Dolnego Śląska niż z Kalisza. Pomysł ten jest o tyle realny, że zależy głównie od decyzji tutejszych samorządowców i wsparcia samorządu wielkopolskiego a nie od decyzji rządowych.
Jest tutaj pełna zgoda marszałka województwa wielkopolskiego, jest tabor który można wykorzystać, są dworce, które bardzo często są wyremontowane, a stoją puste i nie służą mieszkańcom do sprawnego, szybkiego i taniego transportu - mówi nam Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.
Jest już gotowa koncepcja dla tej kolei. Po torach całej Aglomeracji może wkrótce jeździć do 20 nowych par nowoczesnych szynobusów obsługujących ruch pasażerski pomiędzy miastami i miasteczkami regionu. Dobrym wzorem dla takiego rozwiązania jest kolej obsługująca Poznań i sąsiadujące miasta czy Łódź i jej Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która zapewnia szybki dojazd do stolicy województwa.
Samorządowcy Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej dyskutują o sposobie finansowania Kolei Aglomeracyjnej
Prace nad koleją aglomeracyjną są na tyle zaawansowane, że pierwsze pociągi po nowej siatce połączeń mogą przewozić pasażerów już w przyszłym roku. Prezes Aglomeracji zachęca inne samorządy do udziału w projekcie.
Mamy już koncepcję kolei aglomeracyjnej, wiemy jak ta kolej mogłaby poruszać się po terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury. Wiemy również ile by to kosztowało konkretne samorządy, bo tylko przy pełnej zgodzie, gdy wszystkie samorządy zrzucą się na funkcjonowanie tej kolei, zacznie ona po Kaliszu i po aglomeracji jeździć i stanie się realną alternatywą dla samochodów i dla innego rodzaju komunikacji publicznej – mówi nam Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.
Czy to ma sens?Jeśli doszłoby do utworzenia Kolei Aglomeracyjnej to prawdopodobnie operatorem – przewoźnikiem byłaby spółka Koleje Wielkopolskie, która obsługuje już ruch pasażerski w regionie. Spółka, a raczej jej pasażerowie wypracowali właśnie kolejowy rekord.
Kolejny rekord liczby przewiezionych pasażerów potwierdza, że podróżni doceniają naszą codzienną pracę. W październiku podróżowało z nami ponad 1,7 mln osób. To najlepszy wynik od początku naszej działalności – informuje spółka Koleje Wielkopolskie.
Koleje Wielkopolskie od początku 2024 roku przewiozły ponad 15 milionów pasażerów. Średnio pociągami po Wielkopolsce podróżuje ponad 350 tysięcy pasażerów. Liczby te wyglądałyby jeszcze bardziej spektakularnie, gdyby zagęścić sieć połączeń kolejowych o miasta Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jedna ulica, dwa nowe osiedla. Tam powstaną nowoczesne bloki
Nagła śmierć 5-latka i 19-latki z jednej miejscowości
„Kalisz miastem oporu”. Mówią o nas w popularnym kanale ZERO
Napisz komentarz
Komentarze