niedziela, 29 września 2024 19:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Złoty Róg i bulwar nad Prosną - tak widzą je studenci architektury

Miasto prezentuje kolejną koncepcję zagospodarowania jednego z sześciu obszarów Kalisza, nad którą podczas warsztatów Architektour 2019 pracowali studenci architektury. Tym razem to wyjątkowo ważne dla mieszkańców miejsca - Złoty Róg i bulwar nad Prosną. Jak widzą ich przyszłość studenci?
Złoty Róg i bulwar nad Prosną - tak widzą je studenci architektury

Opis terenu
Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przy skrzyżowaniu ul. Śródmiejskiej i al. Wolności. Ograniczony jest kanałem Rypinkowskim i rzeką Prosną. Mieści się w centrum miasta i obejmuje plac po dawnym ogródku gastronomicznym i niewielki bulwar. 

Oczekiwania
Miasto Kalisz, będące właścicielem obszaru, nie miało szczególnie skonkretyzowanych oczekiwań wobec koncepcji. Podstawą było udostępnienie terenu mieszkańcom i spójne potraktowanie Złotego Rogu z bulwarem nad Prosną. 



Propozycja
Studenci, pod opieką tutorki Pauliny Grabowskiej, przedstawili swoją propozycję w formie aplikacji. Zakładała ona wykorzystanie trzech wiodących elementów. Pierwszym z nich jest nowoczesne rzemiosło. Z uwagi na fakt, że wielu młodych ludzi wyjeżdża z Kalisza na studia i już nie wraca z ośrodków akademickich, konieczne jest stworzenie miejsca, w którym młodzi ludzie mogliby rozwijać swoje pasje w duchu XXI wieku. Według zaproponowanej koncepcji, istnienie takiego ośrodkach mogłoby zatrzymać gwałtowny odpływ młodzieży. Drugi element to ekomarket. Rosnąca urbanizacja i wzrost znaczenia supermarketów sprawia, że społeczeństwo jest coraz mniej świadome procesu produkcji żywności. Miejski ekomarket z przylegającymi ogródkami pokazowymi pokazywałby ten proces, podnosząc świadomość ludzi w tym temacie. Ponadto z uwagi na fakt, że nadal znacząca część terenów powiatu kaliskiego i pozostałych powiatów przylegających do Miasta Kalisza, ma charakter agrarny, rolnicy okoliczni producenci mogliby handlować tutaj wytwarzaną przez siebie zdrową żywnością. Trzeci element koncepcji łączy się z miejską bioróżnorodnością. Studenci zwrócili uwagę, że niektóre bogate w faunę i florę tereny zostają odcinane od naturalnie korespondujących z nimi ekosystemów. W przypadku Kalisza są to Park Miejski oraz Prosna i jej odnogi. Rozwiązaniem tego problemu byłoby stworzenie korytarzy leśnych, biegnących wzdłuż Prosny, które łączyłyby wszystkie miejskie ekosystemy. 

Warsztaty Architektour 2019 odbyły się w Kaliszu na początku maja. Wzięło w nich udział blisko 100 studentów architektury z całej Polski. Pracowali nad koncepcjami dla sześciu wskazanych przez miasto obszarów. Władze samorządowe nie wykluczają, że przy ich rewitalizacji będą korzystać z przygotowanych przez młodych ludzi pomysłów.

MIK, kalisz.pl, fot. Artur Bonusiak, UMK

Autorzy koncepcji: Karolina Adamczak, Agata Augustynowicz, Jan Kośmiński, Jakub Kozaneczko, Kornel Kurtys, Maria Majewska, Aleksandra Polakowska, Agata Proniak, Natalia Wojtaś. 
Tutorka: Paulina Grabowska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama